Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

yeme-bozuklugu-nedir--1.png

Psikolojik, biyolojik ya da sosyal etkenler gibi birçok faktörün bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkan yeme bozukluklarının toplumda görülme sıklığı gün geçtikçe artmakta ve yeme bozukluklarının başlangıç yaşı her geçen yıl giderek düşmektedir. Yeme bozuklukları bedensel ve psikiyatrik hastalıkların oranında artışa neden olmaktadır. Sağlık profesyonellerinin yeme bozukluklarının terminolojik olarak sınıflandırması ve sınıflamaya uygun tedavi protokollerinin oluşturulmasına gereksinim duyulmaktadır.

cocuklarda-zeka-gelisimini-artiran-10-mucizevi-yiyecek-1.jpg

Uzmanlara göre çocuklarda beyin gelişimi 6 yaşına kadar büyük oranda tamamlanıyor. Sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmek ise zekayı ve hafıza gelişimini doğrudan etkiliyor. Beynin zindeliğini koruyabilmek, karar verme ve muhakeme yeteneğinin gelişmesini sağlayan besinler, çocukların gelişiminde önem arz ediyor.

-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb--1.jpg

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) temel olarak üç ana yönde incelenen bir davranış bozukluğudur. Bunlar; dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliktir. Kişiyi zorlayan bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) aşırı ve olağan dışı hareketlilik, dikkat dağınıklığı, anormal olarak aktif olma durumu ve düşünmeden hareket etme belirtilerinin bireyde bulunmasıdır.

cevresel-faktorlerin-zeka-gelisiminde-yeri-nedir--1.png

Beyin Glia adı verilen destek hücreleri ve nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmaktadır. Nöronlar elektrokimyasal sinyaller ile bilgi aktarımı yapar ve bu şekilde çalışır. Bir bireyde zeka gelişimi anne karnındayken başlar ve doğumdan sonra gelişmeye devam eder. Annenin gebeliği boyunca, çinko, demir, folik asit, protein , iyot mineralleri, protein ve karbonhidrat alması bebeğin anne karnındayken zeka gelişimini sağlamaktadır.

cocuklardan-uzak-tutulmasi-gereken-yiyecekler-nelerdir--1.png

Televizyonda, internette, sokakta afişler ya da reklamlarda zararlı yiyecekleri gören çocuklar hayatı tanıma isteği ile farklı ürünlerin tadına bakmak isteyebiliyorlar. Ebeveyn olarak her ne kadar tüm bu ürünlerin zararlı olduğunu bilsek de çocuklarımızı bunları yeme konusunda engelleyemiyoruz. Ürünlerin içeriğinde bulunan yüksek oranlı tuz, yağ, şeker, un ve baharatlar alışkanlığa sebep oluyor.

21-yuzyil-becerilerindeki-11-anahtar-kavram-1.jpg

Eğitimin en önemli amaçlarından biri de öğrencilerin gündelik hayatlarını daha kolay hale getirmek ve onları iş dünyasına hazırlamaktır. Öğrencilerin bilişsel becerilerinin yanında bilişsel olmayan becerilerinin de önemi vardır ve okul hayatı ile bu beceriler bir bütün olarak geliştirilebilmektedir.

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12