Franchise Başvuru

ord-prof-dr-cahit-arf-1910-1997-bilim-insani-matematikci--1.jpg

Matematik çalışmaları ile tüm dünyada tanınan Cahit Arf(1910-1997) ; Cebir çalışmaları, elastisite teorisi, mühendislik matematiği, analiz, geometri, lokal cisimlerde dallanma ve sentetik geometri problemlerinin pergel ve cetvel yardımıyla da çözülebileceği konularında yaptığı çalışmalarla tanınan bir dahidir.

edsger-wybe-dijkstra-matematikci-bilgisayar-bilimci--1930-2002--1.jpg

Matematikçi ve Bilgisayar Bilimci olan Edsger Wybe Dijkstra 1930-2002 yılları arasında yaşamıştır. yaşamı boyunca bilgisayar biliminin multidisipliner bir bilim dalına dönüşmesinde en fazla katkı sağlayan kişi olma özelliğindeki Dijkstra, ALGOL isimli yüksek düzey programlama dilini, oluşturduğu ekibi ile birlikte geliştirmiştir. Genel anlamda programlama dillerine katkı sunan ilk bilim insanları arasındadır. Programa dillerinin yapısı, tanımı ve uygulamalarındaki çalışmaları ile tanınır.

feryal-ozel-teorik-astrofizikci-1975-…--1.jpg

Araştırmaları magnetarların, kara deliklerin ve diğer nötron yıldızlarının aşırı ortamlarında bulunan güçlü manyetik ve yerçekimi alanlarının fiziğine odaklanmıştır. Albert Einstein tarafından oluşturulan Görelilik Teorisinde bahsi geçen kara delikler üzerinde görüntüleme çalışmaları yapmıştır. Teleskopların, ışınları yutmasından kaynaklanan görüntü eksikliği ile bir türlü kanıtlanamayan kara deliklerin varlığı, Özel’in çalışma grubu ile meydana getirildi.

selma-soysal-matematik-profesoru--1924-2011--1.jpg

Selma Soysal, Cahit Arf ile beraber Sonsuz Boyutlu Hilbert Uzayları alanında doktora tezi yazdı. Bu tez ile dünya çapında ün kazanan Soysal, 1951 yılında Paris Henri Poincare Enstitüsünde daha sonra Londra’da ve Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’de dünyanın önde gelen matematikçileri ile beraber çalıştı.

matematik-okuryazarligi-nedir--1.png

Matematik okuryazarlığı en genel anlamıyla sözel bir metnin sembolik bir dile aktarabilmesi ve o dille yeniden ifade edilebilmesidir.

ortaokullarda-matematik-dersi-ogretimi-nasil-olmalidir--1.jpg

Ortaokullarda matematik dersi öğretiminde ve dersin uygulanma sürecinde temel olarak üç faktör etkilidir. İşlemin Algoritması(tanımı), işlemleri akıcı bir biçimde yürütmek(Antrenman) ve uygulama - gerçek yaşam durumu (bilimsel ve matematik okuryazarlığı) bu faktörlerdendir.

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12