Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

okul-oncesi-donemde-satranc-egitiminin-faydalari-1.jpg

Okul öncesi dönem olarak tabir edilen 3-6 yaş dönemi çocukların bilişsel ve fiziksel olarak en hızlı geliştikleri dönemdir. Okul öncesi dönemde öğrenilen ve kazanılan her deneyim, beynin çalışma kapasitesini belirleyici ve artırıcı özelliktedir. Çocukların okul öncesi dönemde satranç gibi pozitif uyaranlara maruz kalması ile kişilik ve zeka gelişimlerinde de olumlu olarak katkısı olduğu görülmektedir.

-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb--1.jpg

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) temel olarak üç ana yönde incelenen bir davranış bozukluğudur. Bunlar; dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliktir. Kişiyi zorlayan bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) aşırı ve olağan dışı hareketlilik, dikkat dağınıklığı, anormal olarak aktif olma durumu ve düşünmeden hareket etme belirtilerinin bireyde bulunmasıdır.

-anaokulunda-satrancin-onemi-ve-ozellikleri-1.jpg

Anaokulunda verilen satranç dersleri ile okul öncesi çocuğundaki tüm gelişim alanlarındaki davranışların en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Anaokulu satranç programında satranç öğretmeni, satrancı keyifli bir şekilde ve oyunlaştırarak anlatmalı, çocuğun merak içgüdüsünü bu anlamda beslemelidir.

egitimde-iyi-ornekler-calismalarinin-amaclari-1.jpg

2004 yılından itibaren her yıl ‘Eğitimde Reform Girişimi (ERG)’ tarafından düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda (İÖK) çalışmalar yapılıyor. Resmi okul ve kurumların eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında düzenledikleri faaliyetlerde; Herkes için kaliteli eğitim vizyonunu temel alarak araştırma ve eğitim çalışmalarının yürütülmesi sürdürülüyor, hayat boyu öğrenme destekleniyor ve sağlanıyor. Üreten ve paylaşımcı eğitimcilerin bir araya gelmesini sağlayan platformlar oluşturuluyor.

15-maddede-satrancin-faydalari-1.jpg

Satrancın zihni geliştirdiği ve zeka ile olan yakın ilişkisi yadsınamaz bir gerçek. Bugün bir çok kişi çocuklarının geleceğine, zeka ve konsantrasyonun gelişimine katkı sağlaması amacıyla satranç dersi aldırıyor. Günümüzde bir eğitim aracı haline gelen satranç ile çocuklar birden fazla olumlu davranış kazanıyor.

iyi-ornekler-–-dusunen-okul-gelisen-ogrenci-projesi-1.jpg

Eğitim Reformu Girişimi tarafından yapılan çalışmalarda çeşitli branşlardan katılan öğretmenlere hazırlanan özel bir plan dahilinde eğitimler veriliyor. Etkileşimli, yenilikçi ve özgün bir biçimde tasarlanan eğitimlerde öğrencilerin öğrenme süreçleri, eğitimcilerin öğretme süreçleri, öğretmen ve öğrencilerin sınıf içi rolleri gibi konular ele alınıyor. Bu şekilde öğretmenlerin pedagojik pratiklerini geliştirmelerine yönelik çalışmalar ile eleştirel düşünebilme ve sorgulama yapabilme tabanlı çeşitli uygulamalar ve çalışmalar da yürütülüyor.

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12