Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

AKRAN ZORBALIĞI

akran-zorbaligi-1.png


Bir ya da bir grup insanın kasıtlı ve tekrarlayan bir biçimde diğer bir kişi ya da bir gruba karşı acı vermek, korkutmak, sindirmek, yıldırmak amacıyla yapılan davranışların tümü olarak tanımlanabilir.

Bir eylemin zorbalık olarak tanımlanabilmesi için üç temel ölçütün olması gerekmektedir;
  • Kasıtlı olarak zarar verme amacı güden saldırgan davranışlar olması,
  • Süreklilik özelliği taşıması,
  • Zorba ve kurban arasında fiziksel ya da psikolojik güç dengesizliğinin olması.
Akran zorbalığı döngüsünde zorba; şiddet meyilli davranışlar sergileyen kişi, kurban; şiddete maruz kalan kişi, izleyici; uygulanan şiddete tanık olan kişi ya da kişiler bulunur.

Zorbalığın farklı çeşitleri vardır. Kişi bu çeşitlerden birine ya da birden fazlasına maruz kalabilir. Zorbalığın türlerine bakarsak fiziksel zorbalık, sosyal zorbalık, siber zorbalık ve psikolojik zorbalıktır.

Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak daha iyi bir iş ve yaşam dengesi kurmanız dileğiyle. Başarılı günler dileriz.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 
 

29.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12