Franchise Başvuru

ALVIN TOFFLER KİMDİR?

alvin-toffler-1.png

ALVIN TOFFLER KİMDİR?


Alvin Toffler Amerikalı yazar ve fütüristtir. 1928-2016 yılları arasında yaşadı. İletişim devrimi, teknolojik çeşitlilik, sayısal devrim ve şirket devrimi konularında çalışmaları ile tanınan Toffler, fütürist, sosyolog, ekonomist ve aynı zamanda ünlü Fortune Dergisi Washington muhabiri ardından editörü oldu. Kısa bir süre Cornell Üniversitesinde profesör olarak görev yaptı. Dünyanın en ünlü fütüristi ünvanına sahiptir. Bu ünvan ona Financial Times tarafından tanımlanmıştır. 
 
Fütürizm yani gelecekçi akımının önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Alvin Toffler, içinde yaşadığımız toplumu şu sözlerle özetlemektedir;

"21. yüzyılın câhilleri, okuma yazma bilmeyenler değil; yanlış öğrendiklerini unutamayan, yeniden öğrenmeye, değişime ve dönüşüme açık olmayanlar olacaktır."

Yine Alvin Toffler ‘21.yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyen değil, bilgiye nasıl erişileceğini bilmeyendir’ sözü ile başarılı bir öngörüde bulunmuştur. Yaşadığımız modern çağda gücün kaynağının enformasyon olacağı tezi, Toffler teoremlerinin de temelidir aslında.
 
İnsanlığı avcılık -toplayıcılıktan tarıma geçiş dönemini birinci dalga, sanayi devrimini ikinci dalga ve bilişim devrimini ise üçüncü dalga olarak tanımlayan ünlü ekonomist, sanayiye önce geçen toplumların avcı-toplayıcı toplumlara ve bilişim devrimine önce geçenlerin de sanayi devrimi toplumlarına üstünlük kuracağını belirtmektedir. Teknoloji çağı ile toplumlardaki değişmeler ve değişmelerin sonunda yaşanan tepkileri incelemiştir.

Alvin Toffler daha sonraki yıllarda ise 21. yüzyıl askeri donanma gücü, teknoloji ve silah yayılımı ile kapitalizm konularında çalışmalar yaptı. 1960 yılından itibaren yeni teknolojiler, toplumlar, toplumlardaki sosyal değişimler, sağlık sektörü, küreselleşme, siber uzay, dış dünya gibi alanlarda ileriye gidebileceğini ancak geriye de gitmenin olası olduğunu söylemektedir. Eşi Heidi Toffler de kendisi gibi Fütürist olan Alvin Toffler 1996 yılında ABD hükümet organları ile büyük ticari firmalara yönetim danışmanlığı firması olan Toffler Associates kurdu.

Alvin Tofflerin insan kopyalama ve kağıtsız ofis tahminleri gerçekleşmek üzeredir ancak bu gelişmelerin siyasi, dini ve sosyolojik şartlardan dolayı gerçekleşmesi mümkün değildir. Ancak yıllar öncesinden tahmin ettiği e-posta ve interaktif medya ve iletişimin yani internetin yaygın olacağını yıllar öncesinden tahmin etmiştir. Son 20 yılda ise medya işletmelerinde ve reklamcılık faaliyetlerinde meydana gelen bozulmalar yıllar öncesinde Toffler’in kitaplarında tahmin edilmişti. 

"Eğer kendi stratejinizi geliştirmezseniz, bir başkasının stratejisinin bir parçası haline gelirsiniz." Alvin Toffler

Alvin Toffler'in toplum, gelecek sosyolojisi, toplum ve ekonomi alanında birçok makalesi ve kitabı bulunmaktadır. 
 

Alvin Toffler Kitapları
 

 • Gelecek Şoku, 1970
 • Üçüncü Dalga, 1980
 • Previews and Premises, 1983
 • The Adaptive Corporation, 1985
 • Powershift: Knowledge, Wealth and Violence at the Edge of the 21st Century, 1990
 • War and Anti War, 1995
 • Revolutionary Wealth, 2006
 • Şok
 • Yeni Güçler Yeni Şoklar
 • Dünyayı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?
 • 21. Yüzyılın Şafağında Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele
 • Yeni Bir Uygarlık Yaratmak-Üçüncü Dalganın Politikası
   

Alvin Toffler Ödülleri

 
 • McKinsey Vakfı Kitap Ödülü - ABD,
 • Altın Anahtar Ödülü - Çin, 
 • Prix de Meilleur Livre Étranger - Fransa 
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi  akademik bakımdan profesyonel bir şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında uzman  branş ve rehber eğitimcilerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir ya da Sınav Koleji resmi internet adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

12.06.2023

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12