Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

ANAOKULUNA BAŞLAMA YAŞI

anaokuluna-baslama-yasi-1.jpg

Çocuklarda anaokuluna başlama yaşı, çocuğun özelliklerine ve gereksinimlerine göre farklılık gösterebilmektedir.  Çocuğun doğduktan sonraki ilk üç yılının anne ile beraber geçirmesi oldukça önemlidir. Anne ilk üç yıllık süre içinde çocuğun bütün öz bakımı ve temel eğitimi ile ilgilenmelidir.Anaokuluna başlama yaşı olarak seçilecek en sağlıklı yol ise ilk üç yıl ile ilkokula başlama yaşı olan altı yaş arasıdır.
 
Anaokulları çocukların okul öncesi eğitimlerini gerçekleştiren ve 3-6 yaş aralığına hitap eden kurumlardır. Anaokulunun temel amacı; çocuğun bedensel, duygusal, bilişsel ve  sosyal gelişimini sağlamaktır. Çocuğun erken dönemden itibaren uyumlu ve etkin bir hayat sürmesi için gereken temellerin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasıdır. Okul öncesi eğitim ve anaokulu ile çocukta doğuştan var olan yeteneklerin ve kişilik özelliklerinin geliştirilerek kendini gerçekleştirmesi sağlanır. 
 
Okul öncesi eğitimin ve anaokullarının bir diğer hedefi ise çocukları eğitime karşı heveslendirmek ve ilköğretime çabuk adapte olmasını sağlamaktır. Temel olarak anaokulları çocukları ilkokul eğitimine hazırlayan kurumlardır.
 
Anaokullarında sayılar, renkler, kavramlar ve  harfler somut olarak çocuğa aktarılır ve çocuğun bu kavramlara ve simgelere aşina olması sağlanır. İnsanlar, dünya, gezegenler, ülkeler ve hayvanlara ilişkin bilgiler temel düzeyde verilmektedir. Anaokullarında çocuklar sosyalleşmeyi, iletişim kurmayı, akran çalışmaları yapmayı, işbirliğini, kurallara uymayı, paylaşmayı, kendi kendine yemek yeme, oynayabilme gibi davranışlar kazandırılır.
 
Okul öncesi eğitim  sadece çalışan anne - babaların çocuklarına değil, bütün çocukların eğitimi ile gelişimsel ihtiyaçlarına cevap vermesi bakımından önemli bir aşamadır. Anne-babaların çalışmadığı durumlarda bile çocukların kendi yaşıtları ile oyun oynayabilecekleri ve sosyal ilişkilerde bulunabilecekleri ortamlar yaratılmalıdır. Okul öncesi eğitim ile anaokulu, çocuğun edineceği toplumsal davranış kalıpları, tutumlar ve alışkanlıklar onu yetişkin olarak uyumlu yaşantıya hazırlama dönemidir. 
 
Sınav Koleji Anaokulu, okul öncesi ve anaokulu çağındaki çocuklarımızın potansiyel yeteneklerini en üst seviyede gerçekleştirmeyi amaç edinmiştir. Bunu sağlamak için Sınav Koleji Anaokulu, okul öncesi öğrencilerin çevresel faktörlerinin pozitif anlamda desteklenmesini ve uyarıcılar bakımından zengin hale getirilmesi gerektiği bilinciyle donatılmıştır.
 
Sınav Koleji Anaokulu okul öncesi eğitiminde, nitelikli ve kaliteli eğitim sistemiyle sektöründe en üst sırada bulunmaktadır. İlk yıllarda verilen eğitimin çocukların gelişimleri üzerinde uzun vadeli etkileri olduğunu vurgulayan araştırmalar da okul öncesi eğitimde verilen eğitimin niteliği ve kalitesinin önemini bir kez daha vurgulamaktadır. 
 
Sınav Koleji Anaokullarının fiziki ortamı, araç-gereç ve materyal bakımından zengin olması, uyarıcıların çeşitliliği ve kolejin her bakımdan donanımlı olması, kalitesinin yıllardır en üst seviyede olmasını sağlamaktadır. Sınav Koleji Anaokullarının verimli ve kaliteli hizmet vermesi, okul öncesi öğretmenlerin uzman olmalarının yanı sıra, özenle ve hassasiyetle seçilmiş olmaları ile de ilgilidir. 
 
Sınav Koleji Anaokullarında verilen okul öncesi eğitim ile çocuklarımız, demokratik ve çağdaş toplum bireylerinin gerektirdiği duygu ve düşüncelerini özgür olarak ifade edebilen, araştırmacı, girişimci ruhlu, öz denetimini sağlayabilen, kültür değerlerini bilen ve okullarımızda var olan THE Okul değerler sistemine uygun olarak yetiştirilmektedir. 
 
Sınav Koleji Anaokulu olarak okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji Anaokulu ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Kaynaklar:
Bilir, Ş. Okul Öncesi Eğitimin Önemi ve Yararları, 1993
Bekman, S. Fırsat Eşitliği -Açev Yayınları, 1991
Sevinç, M. Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dergisi, 2006, sy.13
 

28.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12