Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

BESLENMENİN ZEKA GELİŞİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

beslenmenin-zeka-gelisimindeki-yeri-ve-onemi-1.jpg

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik konuşma, düşünme, bilinç gibi olayların beyin tarafından gerçekleştirilmesidir. Anne karnından itibaren gelişim süreci içinde bulunan beyin, iç ve dış faktörlere bağlı olarak gelişim gösterir. 
 
Zekanın gelişimindeki önemli faktörlerden biri de sağlıklı ve kaliteli beslenmektir. Beslenme sadece karnın doyması olarak algılanmamalıdır. Zeka gelişimi ile beslenme arasında önemli bir ilişki mevcuttur. Sinir sistemi gelişiminde özellikle bazı gıdaların önemli rolü olduğu bilinmektedir. Beslenme, bir çocuğun fiziksel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişiminde de son derece önemli bir faktördür.
 
"                                  Zeka tıpkı bir tarla gibi ekilmeye ve bakılmaya muhtaçtır. Çiçero                              "
 
Proteinler ve yağlar zeka gelişimi üzerinde önemli rol oynayan besin kaynaklarıdır. Özellikle Omega-3 yağ asitleri zeka gelişiminin yanısıra göz ve diğer organların gelişmesinde  önemli bir yere sahiptir.
 
Mineraller ve vitaminlerin de yine zeka gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunur. Omurilik oluşumunda görev alan A vitamini en fazla balık süt ve karaciğerde bulunur. Anne sütü A vitamininden oldukça yüksek besleyici özelliğine sahip bir besin maddesidir ve bebeklik dönemindeki yeri ve önemi tartışılmazdır. 
 
B vitaminleri ile Riboflavin de, sinir hücrelerini koruyan yağlı miyelin oluşumu ve omurilik oluşumu  için gereklidir . En fazla riboflavin içeren kaynaklar süt ve süt grubu ürünlerdir. Beyinde sinir iletimini sağlayan maddelerin sentezinde rol alan vitamin olan B6 ile B12 vitamini en fazla hayvansal gıdalarda bulunur. 
 
Çocuklarda konsantrasyon ve dikkat eksikliğine demir içeren besinler iyi gelmektedir. Demir en fazla olarak kırmızı ette bulunmaktadır. Demir bakımından zengin olan diğer yiyecekler ise kurubaklagiller, pekmez ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.
 
Beyin gelişiminde son derece önemli bir yere sahip olan çinko ise deniz ürünleri ve ette yüksek derecede bulunur.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak eğitim çağındaki öğrencilerin mutlaka sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerektiğine inanıyoruz. Günümüzde birçok öğrencinin kahvaltı yapmaması, öğünleri fast-food ile geçiştirmesinden hareketle Sınav Koleji, öğrencilerinin beslenmesine ayrı bir önem verir.

Öğrencilerin fiziksel ve bilişsel gelişimleri için sağlıklı beslenmenin önemini bilen Sınav Koleji ve  Sınav Eğitim Kurumları, okul bünyesinde görev yapan uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan bir beslenme programı uygular. Oluşturulan sağlıklı beslenme programıyla gelişim çağındaki öğrenciler obezite ve kötü beslenmeye dayalı rahatsızlıklardan korunur. Uzman diyetisyenler tarafından bilimsel olarak hazırlanan bir beslenme programı uygulayan Sınav Kolejinde menüler öğrencilerin fiziksel gereksinimleri ve besinlerin kalori değerleri dikkate alınarak hazırlanır. Yemeklerin pişirilmesinden sunumuna kadar sıkı bir hijyen politikası uygulanır.
 
Öğrencilerimizin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğine inanıyoruz. Büyüme çağındaki bireylerin ana öğünlerini ihmal ederek alternatif bir alan olarak gördükleri kantin anlayışına karşı geliştirilen Sınav Kolejinde, okul beslenme anlayışını destekleyecek farklı yaş gruplarının ihtiyaç ve önceliklerine göre belirli saatlerde açık tutulan organik kantinlerimiz bulunmaktadır.

Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

13.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12