LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

BEYNİN SAĞ BÖLÜMÜ VE SOL BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ NELERDİR?

beynin-sag-bolumu-ve-sol-bolumu-calisma-sekilleri-nelerdir--1.png

Düşünme, öğrenme, ezberleme, sorunlara analitik yaklaşabilme, sorun yada problemlerin mantıksal açıdan hızlı ve detaylı olarak analiz etme ve yeni bilgiler kazanma yeteneğinin birleşiminden meydana gelen zekanın var olmasını sağlayan insan beyni sayısal ve sözel olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Beynin sağ lobu ve sol lobu birbirinden farklı alanlarda gelişmiştir diyebiliriz. İnsan, beyninin yüzde yüzlük bölümünü değil sadece kısıtlı  bir bölümünü kullanabilmektedir. Ancak insan beyni gelişmeye açık yani geliştirilebilen bir yapıdır. 
 
SAYISAL VE SÖZEL ZEKA NE ANLAMA GELİR?
Sayısal zeka beynin sol bölümünün işleyişi ile ilgilidir. Beynin sol bölümü sayı, kelimeler, semboller gibi teorik konularla ilgilenir. Olaylar karşısında sebep sonuç ilişkisi ile beraber analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesini sağlanmaktadır. Matematiksel işlemlerin çözümü için görevli bu bölüm mantıksallık alanında da uzmandır. Gerçekçi çözümler arayan yapısı ile sonuç odaklı çalışır. Akademik ve bilim alanındaki başarılar beynin sol lobunun yani sayısal zekanın ürünüdür.

Sözel Zeka ise beynin sağ bölümünün işleyişi ile ilgilidir. Beynin sol bölümü  görsel ve duyusal alanların yönetilmesi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak yaratıcılık, hayaller, sezgisel yetenekler, sanatsal faaliyetler, insana ait olan duygusallık, şefkat, sevgi, mutluluk gibi hislerin oluşmasını ve gerçekleşmesini sağlamaktadır. Özellikle sanatsal etkinler, grafik, resim, müzik gibi ilgi alanlarında akademik anlamda  ilerlemeyi sağlar.

Bütün anne-babalar ya da çocuğun bakımını üstlenen ebeveynler çocuklarının sevdikleri, sevmedikleri ya da ilgi alanları hakkında fikir sahibidirler ve bilirler. Anne - baba olarak çocuklarımızın hangi tür zekaya sahip olduğunu bilmek, çocuğa akademik anlamda rehberlik yapabilmek ve okul başarısını desteklemek anlamında yardımcı olur. Ancak çocukların tek bir konuda ilerlemesinden öte farklı deneyimler ve gelişimler yakalaması anlamında beynin hem sol hem de sağ lobunun geliştirilmesi bu anlamda önemlidir. Beynin sol bölümü matematiksel problemleri çözerek, bulmaca çözerek, kitap okuyarak, yazı yazarak, ders çalışarak, zihinsel aktivitelerde bulunarak, zeka oyunları oynayarak gelişirken, beynin sağ bölümü şarkı söyleyerek, dans ederek, resim yaparak, müzik aleti çalarak, görsellik içerek sanat dalları ile uğraşarak gelişmektedir. 

SOL VE SAĞ BEYİN GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Beynin sol ve sağ lobunun bir dizi egzersiz yardımı ile gelişime açık tutulması oldukça önemlidir.
Beynin sol yarısı  zihin egzersizlerine ve zeka oyunlarına vakit ayırarak geliştirilebilir.

Beynin Sol Lobu;
Bulmaca çözerek,
Matematik işlemleri çözerek,
Kitap okuyarak,
Yazı yazarak,
Yabancı bir dil öğrenerek,
Zeka ve hafıza oyunları oynanarak geliştirilebilir.
 
Beynin sağ yarısı ise duygular ve sanatsallık ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla sanatsal faaliyetler beynin sağ bölümünün gelişmesinde önemli rol oynar. 

Beynin Sağ Lobu;
Bir enstrüman çalarak,
Resim yaparak,
Görsellik içerek etkinlikler ile,
Şarkı ezberleyerek ve söyleyerek,
Kurgu içeren faaliyetlerle ilgilenerek geliştirilebilir.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarında öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel rehber ve branş öğretmenlerinin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir ya da https://sinav.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 
 

15.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12