Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞININ ÇOCUK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ

bilgisayar-bagimliliginin-cocuk-sagligi-uzerindeki-olumsuz-etkileri-1.png

21.yüzyılın getirisi olan teknolojik gelişmelere artık çok daha hızlı bir biçimde erişiyoruz. İnternet kullanımının her geçen gün artması ile teknolojik gelişmeler de hayatımızdaki vazgeçilmez öğelerinden biri haline gelmekte. Teknoloji ve internet sayesinde hayatımız daha kolay olmakta, verilere ve bilgilere daha kolay ulaşmaktayız. Bilgisayar ile bilgi erişiminin kolay olması ve bilginin evlere ve okullara kadar rahatlıkla gelebilmesinin yanında, internetin yanlış kullanımı, çocukların internet üzerinden sosyalleşmeleri, saatler süren oyunlar ve simülasyonlar ile bir o kadar zararlı hale gelmektedir.  Teknoloji ve internet çocuklara faydalı ve etkili sonuçlar getirirken bir yandan da sağlığını etkileyecek olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir. 
 
Bilgisayar Bağımlılığın Artmasındaki Sebepler Nelerdir?

Çocuklar arasındaki oyun kültürünün  ve sokak oyunları kültürünün yerini teknolojik cihazların, akıllı telefonların, bilgisayar oyunlarının ve tabletlerin alması bilgisayar ve internet bağımlılığını harekete geçirmektedir. Bilgisayar bağımlılığının bu kadar artmasındaki sebeplerden bazıları da çalışan anne sayısındaki artış, hayat tarzının daha mobil hale gelmesinden de kaynaklanmaktadır. Bilgisayar bağımlılığı çocuklara fiziksel, psikolojik ve sosyal alanlarda zarar vermektedir. 
 
Bilgisayar Kullanımının Çocuk Sağlığı Üzerindeki Fiziksel Zararları
 
Bilgisayar bağımlılığında çocuklar gece geç vakitlere kadar uykusuz kalırlar. Çünkü bilgisayar kullanımı kişinin ilgisine ve aktif katkısına bağlıdır ve kişiyi her an uyarıcı özelliği bulunur. Çeşitli uyarıcılara maruz kalan çocuk, uzun saatler boyunca uykusuz kalır, ertesi gün çoğunlukla yorgun ve uyuşuk bir haldedir. Uykusuz bir çocuğun konsantrasyon gücü azalır ve çabuk sinirlenme eğilimindedir. Bilgisayar kullanımda gözler ekrana sabit olarak bakmaktadır. Sabit bir noktaya daimi olarak bakmak ise gözleri yorar. Ekran ışığı, ışık ayarının uygun yapılmamış olması ve ekran ışığının titremesi de göz yorgunluğunu artırır, gözler kurur, kızarır ve yanma oluşur. Uzun süre sabit olarak aynı pozisyonda durmak boyun kaslarının kasılmasına ve boyun tutulmasına neden olur. Bilgisayar kullanımda farenin aynı pozisyonda tutulması da yıllar içerisinde el bileği kaslarında yıpranmaya ve el bileğinde bozulmalara sebep olur. Parmaklarda ağrı, el sıkma gücünde azalma, ellerde uyuşma ve el becerisinde azalma görülür. Sürekli bilgisayar başında oturan kişilerde hareketsizliğe bağlı olarak obezite ve morbid obezite gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. 
 
Bilgisayar Kullanımının Çocuk Sağlığı Üzerindeki Psikolojik Zararları
 
Bilgisayar kullanımı ile çocukların uyku düzenlerinde değişiklikler meydana gelir. Uykusuzluğa bağlı olarak görülen dikkat ve konsantrasyon eksikliği ve sinirlilik durumları sıklıkla görülmektedir. Bilgisayar kullanımda özellikle ders dışı internet kullanımında geçirilen sürelerde artış olması ve bilgisayara karşı geliştirilen bağımlılık durumu bilgisayar kullanımının psikolojik zararlarındandır. Bu bağımlılık ile çocukta olduğu yerde sallanma ya da parmaklarıyla oynama gibi tekrarlanan hareketler görülebilir. 
 
Bilgisayar Kullanımının Çocuk Sağlığı Üzerindeki Sosyal Zararları
 
Ebeveynler çocuklarına internette geçirdikleri zaman ile ilgili olarak uyarı yaptıklarında çocuklar ya tepkisiz kalırlar ya da aşırı tepki gösterirler. İnternette geçirilen zaman sınırlaması olmayan çocuklarda aile içi ilişkilerde problem görülme olasılığı yüksektir. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet ya da oyun konsolu gibi  kullanımların sosyal zararlarından biri de arkadaşlarla geçirilen zamanın az olmasıdır. Çocuklar bilgisayar ve ders dışı internet kullanımı ile kendilerine, derslerine, hobilerine ve sosyal ilişkilerine zaman ayıramazlar ve dolayısıyla sosyal bakımdan olumsuz etkiler yaşarlar.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi profesyonel rehber öğretmenlerimiz ve branş öğretmenlerimiz eşliğinde akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da Sınav Kolejinin resmi internet hesabı olan sinav.com.tr adresinden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 

14.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12