LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

BİLİŞİM NEDİR?

bilisim-ne-demektir--1.jpg

Bilişim Nedir?

Son yıllarda karşımıza sıklıkla çıkan sorulardan biri de ‘Bilişim Nedir?’ sorusudur. Bilişim, teknoloji ve bilginin bir araya gelerek oluşturduğu sonuca verilen isimdir.  Bilişim sadece bilgisayar kullanımı olarak algılanmamalıdır. Teknoloji ile bilgi arasında kurulan bir köprü niteliğinde olan bilişim ile teknoloji çağının gerekleri yerine getirilir. Bilişim kelimesinin içinde bilgisayar kullanımı, bilgisayar yazılımları, bilgisayar aracılığı ile verilen hizmetler, bilgisayar donanımı ve bilgi toplumu yer almaktadır. Bu maddelerin hepsi ya da ayrı ayrı ele alınması ile bilişim tanımında değişiklik olabilmektedir.
 
Bilişim nedir? sorusu ile bu anlamda bilişim, bir bilim dalı olarak değerlendirilir. Bilişim bilgilerin ve hesaplamaların kurulması ve kurulan bu yapının uygulanması aşamaları ile ilgilenir. Bilişimde temel olarak yararlanılan fizik, matematik ve elektronik dalları düzenli ve sistematik bir biçimde çalışarak kullanılacak bilgi elde edilir, işlenir ve aktarılır. Bugün her alanda kullanılan teknolojide bilişim yöntemleri kullanılmaktadır. Bilişim bilgi ve teknolojik sistemlerde bir bütün olarak kullanılır. Bilişimde bilgi toplum yararına dönüştürülüp değiştirilerek hayata entegre edilir.   
 
Bilişimin Tarihi
 
1960’lı yıllarda kendini göstermeye başlayan bilişim ve bilgi teknolojileri, yıllar içerisinde gerek ağ yapısının keşfi gerekse veri işleme dönemlerinin hızlanması ile beraber komplike bir yapı kazandı. Bilişimin tarihinde başlangıç ve gelişme sürecinde çeşitli evreler bulunur.
 
1956 yılında bilgisayar bilimcisi Karl Steinbuch bir makalesinde bilişim kelimesini kullandı.
 
1960 yılında Fransa’da nitelikli bilgisayar uygulamalarına başlandı.1962 yılında Philippe Dreyfus ilk kez fransızca bilişim kelimesi olan informatique kelimesini kullandı.1970 sonrasında bilişim ile ilgili kurumlar oluşmaya ve yapılmaya başlandı.
 
1980’li yıllarda bilişim dünyasındaki gelişmeler hız kazandı. Metinlerin, seslerin ve görüntülerin bilgisayar ortamında işlenmesiyle beraber dijital gelişim sürecinde de gelişme hızlandı.
 
Türkçe ‘Bilişim’ kelimesi temel olarak bilmek fiilinin türevi olan bilişmek fiilinden türemiştir. Bilgisayar kelimesinin de isim babası olan Aydın Köksal, ‘Bilişim’ kelimesini Türkçeye kazandıran bilgisayar, yazılım ve elektronik mühendisi ve dilbilimcidir. Bilişim ile ilgili yaklaşık olarak 2500 kelimeyi Türkçeye kazandıran Aydın Köksal, Bilişim konusunda çalışmalar yaptı ve çeşitli üniversitelerin Bilişim enstitülerinin kurulmasını sağladı. Türkiye Bilişim Derneğinin de Onursal Başkanı olan Köksal, bugün halen daha Bilişim A.Ş.’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

10.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12