LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ZEKA GELİŞİMİNDE YERİ NEDİR?

cevresel-faktorlerin-zeka-gelisiminde-yeri-nedir--1.png

Çocuklar doğumdan itibaren çevresel faktörlerle iç içe büyürler. Bu, gelişimin en doğal sürecidir. Çevresel faktörlerdeki her türlü görsel, işitsel, dokunsal uyarı algıyı etkiler. Algıların etkileşimi neticesinde zeka gelişimi gerçekleşir. 
 
Zeka, anlama, gerçekleri algılayabilme, akıl yürütme, çıkarım yapabilme, muhakeme gücü, sonuç çıkarma ile çıkan sonuçlara göre karar verme yeteneklerinin tümüdür. Zeka ile beyin gelişimi arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.
 
Beyin Nasıl Bir Organdır? Beyin Gelişimi Nasıl Olmaktadır?
 
Beyin Glia adı verilen destek hücreleri ve nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmaktadır. Nöronlar elektrokimyasal sinyaller ile bilgi aktarımı yapar ve bu şekilde çalışır. 
 
Bir bireyde zeka gelişimi anne karnındayken başlar ve doğumdan sonra gelişmeye devam eder. Annenin gebeliği boyunca, çinko, demir, folik asit, protein , iyot mineralleri, protein ve karbonhidrat alması bebeğin anne karnındayken zeka gelişimini sağlamaktadır. Annenin gebeliğinde sigara ve alkol kullanımı ise bebeğin zekasını direk etkileyeceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.
 
Bebek doğduktan sonra anne sütü ile beslenme zekayı geliştiren ve artıran en önemli besin kaynağıdır. İçinde bulunan yağlar, proteinler, mineraller, vitaminler, karbonhidratlar ve yağ asitleri ile zekayı geliştiren eşsiz bir besin kaynağıdır. Bebeklikten itibaren anne ile çocuk arasında kurulan sevgi bağı ise zeka gelişimini sağlayan önemli faktörlerden biridir.
 
Hayatın ilk evrelerinden itibaren çocukların çeşitli pozitif uyaranlara maruz kalması, beyin gelişimini desteklemekte ve algıların açılmasını sağlamaktadır. Çocukların zeka gelişimi çevresel faktörlerle çeşitlenebilmektedir. Sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmek, sağlıklı ve düzenli bir uyku rutini, çocuk ile yakından ilgilenme, sosyal etkileşim içinde bulunma, iletişim kurma ve kendini ifade edebileceği oyunlar oynaması zeka gelişimini sağlamaktadır.
 
Algılama yeteneği, konsantrasyon ve problem çözme becerilerini geliştiren satranç gibi zeka oyunları beyinin gelişmesini sağlar ve zekayı artırır.
 
Beyin gelişiminde bir diğer çevresel faktör müzik aleti öğrenme ve kullanma becerisidir. Çocuklarda müzik aletini kullanmayı öğrenme beyinde sinir hücreleri arasındaki bağlantıları artıran ve böylelikle zekanın gelişmesine katkısı olan bir diğer faktördür. 
 
Sağlıklı beslenme de zeka ve beynin gelişmesinde önemli yer tutar. Beyin yüksek oranda yağdan oluşmaktadır. Dolayısıyla beynin temel kaynağı yağdır. Beyin ve zeka gelişimi için ise Omega-3 yağı gerekmektedir. Yağlı balıklar, deniz ürünleri,  ceviz, soya yağı ve keten tohumu Omega-3 bakımından zengin yiyeceklerdir. 
 
Kan minerallerinden biri olan Çinko eksikliğinde zeka geriliği görülebilmektedir. Çinko en fazla karaciğer, balık, et, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. 
 
Demir bakımından zengin gıdalar arasında kırmızı et ve karaciğer baştadır. 
 
Zeka için gerekli olan bir diğer madde iyottur. İyot en fazla iyotlu tuzda ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır. İyot eksikliğinde zeka geriliği görüldüğü için alımı hem zeka hem de tiroid bezlerinin düzgün çalışması  bakımından önemlidir. 
 
Tahıllarda, süt ve ürünlerinde, yumurta, baklagil ve ette yüksek oranda bulunan B grubu vitaminler beyin gelişimi , algılama ve hafıza güçlenmesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Kalsiyum, magnezyum, yeşil yapraklı besinler, fosfor, D vitamini beyin ve zeka gelişimi bakımından gerekli ve önemli diğer besinlerdir. 

 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak eğitim çağındaki öğrencilerin mutlaka sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle günümüzde birçok öğrencinin kahvaltı yapmadan evden çıkması,öğünleri fast-food ile geçiştirmesinden hareketle Sınav Koleji, öğrencilerinin beslenmesine ayrı bir önem verir. Öğrencilerin fiziksel ve bilişsel gelişimleri için yemek yemenin önemini bilen Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları, okul bünyesinde görev yapan uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan bir beslenme programı uygular. Oluşturulan sağlıklı beslenme programıyla gelişim çağındaki öğrenciler obezite ve kötü beslenmeye dayalı rahatsızlıklardan korunur. Uzman diyetisyenler tarafından bilimsel olarak hazırlanan bir beslenme programı uygulayan Sınav Kolejinde menüler öğrencilerin fiziksel gereksinimleri ve besinlerin kalori değerleri dikkate alınarak hazırlanır. Yemeklerin pişirilmesinden sunumuna kadar sıkı bir hijyen politikası uygulanır.
 
Büyüme çağındaki bireylerin ana öğünlerini ihmal ederek alternatif bir alan olarak gördükleri kantin anlayışına karşı geliştirilen Sınav Kolejinde, okul beslenme anlayışını destekleyecek farklı yaş gruplarının ihtiyaç ve önceliklerine göre belirli saatlerde açık tutulan organik kantinler oluşturulmuştur.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğine inanıyoruz. Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

30.12.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12