Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

ÇOCUKLAR AYNI ANDA İKİ DİLİ ÖĞRENEBİLİR Mİ?

cocuklar-ayni-anda-iki-dili-ogrenebilir-mi--1.jpg

Çocuklar İki Dili Aynı Anda Öğrenebilir Mi?

Çocuklar iki dili aynı anda öğrenebilir mi? Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Evet. Dünyanın birçok yerinde çocuklar doğumları ile beraber çift dile maruz kalıyorlar. Yapılan araştırmalar anadil haricindeki diğer bir dile maruz kalan çocukların iki dili aynı anda öğrenebildiklerini gösteriyor. 
 
Çocuklar İki Dili Aynı Anda Nasıl Öğrenir?
 
Dil öğrenimi ister anadil olsun ister anadil haricindeki bir yabancı dil olsun zaman almaktadır. Nasıl bebekler doğumla beraber çevrelerinde konuşulan ana dili algılıyorlarsa, bu aynı şekilde yabancı dil için de geçerlidir. Dil öğrenimi zamana, içselleştirmeye, maruz kalmaya ve pratik yapmaya dayalıdır. Çocuğun bir dilin nasıl kullanıldığını dış çevreden duyması gerekmektedir. Doğal ortamda öğrenilen yabancı dil ile diğer kişiler arasında yapılan konuşma pratikleri de bir dilin öğrenilmesinde son derece etkilidir.
 
Yabancı dil öğreniminde başka kişilerin konuşmalarını sadece dinlemek dil öğrenimi için yeterli olmamaktadır. İki dili aynı anda öğrenmek için çocukların yabancı dil ile yayın yapan televizyon kanalları ya da videolar ile baş başa kalmaları da önerilmemektedir. Çocuklar anadil haricindeki bir yabancı dili doğal ortamda, parka gitmek, oyun oynamak, resim yapmak ya da evde yapılan rutin işler gibi günlük yaşamın içindeki aktiviteler sırasında ve  o dili iyi kullanan bir rehber eşliğinde ya da kendileri ile ilgilenerek iletişime geçen insanlar olduğu zaman onlarla pratik yaparak yani o dili kullanarak öğrenebilirler. Çocuklar eğlendikleri alanlarda dil öğrenimini çok daha kolay gerçekleştirebilirler. Yabancı bir dilin iyi ve sık kullanıldığı alanda çocuklar o dili zorlanmadan ve rahat bir biçimde öğrenebilirler. Yabancı dili akıcı olarak konuşan kişilerden oluşan ortamlarda çocuklar o yabancı dili daha iyi öğrenmektedirler.
 
 
İki Dili Aynı Anda Öğrenmenin Faydaları
 
İki dili aynı anda öğrenmenin bir çok faydası bulunmaktadır;
  • İki dilin aynı anda öğrenilmesi zihinsel bir çalışmadır beyin gücünü artıran niteliktedir.
  • Bilingual (çift dilli) olmak beyindeki dil, dikkat ve hafıza bölümlerini güçlendirmektedir. 
  • İki dil birden öğrenen çocuklar daha iyi bir ifade ve dinleme yeteneğine sahip olurlar. 
  • Okuma ve yazma becerilerinde tek dili öğrenen çocuklara oranla daha iyidirler.
  • Bilingual (çift dilli) olan çocukların daha iyi bir hafızaya sahip oldukları bilinmektedir.
  • Aynı anda iki dili öğrenen çocuklar daha yaratıcıdırlar. Bu onlara aynı zamanda aynı anda birden çok işi yapabilme yeteneği de kazandırmaktadır. 
  • Problem çözme becerileri daha yüksektir.
  • İletişim becerilerinin kuvvetli olmasından dolayı sosyal ortamlara daha kolay katılabilirler ve daha çok arkadaş edinebilirler.
  • İleriki yaşamlarında meslek seçiminde ve iş bulma konusunda daha avantajlı olurlar.
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak çocuklarımızın değerler eğitimi ile beraber akademik ve sosyal alanda gelişimlerini desteklemekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir, Sınav Koleji Resmi İnternet Adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

10.01.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12