LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

ÇOCUKLARA SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

cocuklara-sorumluluk-duygusu-nasil-kazandirilir--1.jpg

Öğrenebilen bir beceri olan Sorumluluk Duygusu, çocuklara küçük yaşlardan itibaren öğretilerek kazandırılabilir. Çocuk yaşlarda itibaren yaşlarına ve yeteneklerine uygun olarak sorumluluklar verilen çocuklarda sorumluluk duygusunun daha fazla geliştiği görülmektedir. 
 
Ev işleri rutinlerine çocukların da dahil edilemesi son zamanlarda en fazla gündeme gelen konu. Bugün artık bir çok pedagog, çocukların ev işlerine ve ev rutinine dahil edilmesi konusunda hemfikirler. Bazı toplumlarda çocuklara ev işi yaptırmak yadırgansa da çocuklara sorumluluk duygusunun aşılanması bakımından onlara görevler verilmesi e ev rutinlerine dahil edilmesi pedagoglar tarafından destekleniyor.
 
Ev Rutinlerinin Çocuğun Sorumluluk Almasına Etkisi

Çocuklarla beraber ev işlerini organize etmek onların koordinasyon ve planlama yeteneklerini geliştiriyor. Ev işlerine yardımcı olmaları çocuklarda mesuliyet ve sorumluluk duygularının gelişmesine yardımcı oluyor. Çocuklarla uyumlu bir iletişimin gerçekleşmesi bakımından ev işlerine ortak olmalarının önemini belirten pedagoglar bunun bir zorunluluk gibi değil, oyunlaştırarak yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Çocuklara ev işlerinin ve ev rutininin oyunlaştırılarak yapılması ile çocuklardaki motivasyon düzeylerinde artış gösterdiğinin de altını çiziyorlar. Özellikle ebeveynler ile ortak yapılan katılımlı ev işleri çocuklara oyun gibi geldiği için ev işleri rutinleri sürecine dahil olan çocukların özgüvenleri gelişiyor ve özsaygı gelişimi destekleniyor. Ekip çalışması ve uyumu öğrenen çocuk ileriki yaşantısında sosyal çevrede daha aktif olarak yer alabiliyor.
 
Ev Rutinleri ve Ev İşleri Çocuklarla Beraber Nasıl Yapılmalıdır?
 
Çocuklarla ev rutini ve ev işleri yapma konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus, verilen işin çocuğun yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun olması gerektiğidir. Çocuklara ev işleri onların yapmaları gerektiği bir zorunluluk olarak verildiği zaman çocuk bu görevi yapmak istemeyebilir. Çocuklarda oyun her zaman en önemli faktördür. Görevlerin beraberce ve oyunlaştırarak yapılması çocuğun sorumluluk duygusunu farkında olmadan gelişmesini sağlar.
 
Hangi Ev İşleri Çocuklardaki Hangi Gelişimleri Destekler?
 
Oyunlaştırılarak yapılan her ev rutini ve ev işi çocukların seveceği, yaparken eğleneceği işlerdendir. Peki çocuklarımıza hangi ev işlerini vermeliyiz? Hangi ev işleri çocukların gelişimlerini desteklemektedir?
 
Beraber yemek yapmak çocuklar için en eğlenceli ev işidir. Yiyeceklerin birleşerek yeni bir form oluştırmasının yanı sıra katılan yiyeceklerin orantıları onların matematik, kimya ve fizik konularında farkındalıklarını ve dikkatlerini artıracak bir iştir. Yemek yapma ile çocuklar ortaya yeni bir ürün çıkarmanın mutluluğunu yaşarlar. 
 
Çamaşırları asmak çocukta el göz koordinasyonunun gelişmesi, kaba ve ince motor gelişiminin desteklenmesi için önemlidir. Çamaşırların ayrılması dikkat, katlanması ise el becerilerinin gelişmesini sağlar.
 
Toz alma belki de yemek yapmaktan sonra çocukların en fazla keyif aldıkları ev işleridir. Sünger ile suyu sıkması kaba motor becerilerinin gelişmesini ve el kaslarını kuvvetlendirerek takip etme ve dikkat becerilerinin ilerlemesine yardımcı olur. Yine süpürge makinasının sadece hortum bölümü verilerek minik parçaları içine almasını görmesi çocuğun ev işlerinden keyif almasını da sağlayacaktır.
 
Bulaşıkların yıkanmasında yardımcı olmak çocuğun kaba motor gelişimini, tabakların, bardakların ve kaşıkların bulaşık makinesine yerleştirilmesi ise ince motor gelişimini destekler. Bulaşıkların temizlenmesini oyun haline getiren çocuk bu işleri yapmaktan ve ev işlerine dahil olmaktan büyük keyif alır. 
 
Yazlık ve kışlık giysilerin ayrılması ve kışlık giysilerin saklanması sırasında neler yapılması gerektiğinin yanında çocukların yeniliklere olan ilgisi ve heyecanı ile yapılması gereken ev işi eğlenceli bir hale gelir.
 
Çocuğunuzun artık kulanmadığı bebeklik oyuncaklarının ayrıştırılması hem odasının hafiflemesine hem de oyuncakların ihtiyaç sahiplerine gideceği bilinciyle sosyal farkındalık geliştirmesine, yardımlaşma,  toplumsal bilinç ile empati kurma becerisine yardımcı olur.
 
Atık pil kutusu yapmak gibi aktivitelerle ev içindeki geri dönüşüme kazandırılabilecek karton, cam, plastik gibi materyallerin ayrıştırılması istenebilir. Gereksiz tüketim yapmamayı bu şekilde öğrenen çocuk aynı zamanda geri dönüşümünde bilincinde olur.
 
Ev için gerekli olan malzemelerin listesini hazırlamak, alışverişin önceden belirlenen sınırlar dahilinde yapılması gerektiğinin söylenmesi, anlatılması ve bu şekilde bütçe ayrılması ile çocukların bilişsel organizasyon, planlama ve matematik becerileri gelişir. Ev rutinine dahil olan çocuklarda ev içi tüketilen ürünlerin farkındalığı artar,  dikkat ve tüketim bilinci oluşur.
 
Ev işlerini oyunlaştırarak çocuğun bu işleri yaparken eğlenmesini, keyif almasını sağlanarak, çocukların özgüven gelişimleri sağlanır.
Değerler eğitiminin ailede başladığı düşünüldüğü zaman, bu anlamda çocuklara sorumluluklar vermek, öz denetim mekanizmalarını çalıştırmak ve farkındalık kazandırmak gibi önemli görevler ebeveynlere düşmektedir. 
 
Çocuklara Sorumluluk Duygusu Kazandırmak İçin Öğretmenler Neler Yapabilir?
 
Öğretmenler çocuklara sorumluluk bilincini kazandırmaları amacıyla değerler eğitimi konusunda bilinçlendirilmelidirler. Öğretmenlerin değerler eğitimi konusunda kendilerini geliştirmeleri desteklenmelidir. Bu anlamda öğretmenlerin değerler eğitii kapsamındaki çalışmalarına katılmaları desteklenmelidir. Okulda yapılacak değerler eğitimi projeleri ile desteklenmesi ile  çocuklara bu anlamda farkındalık kazandırılır. Öğretmenlerle velilerin işbirliği yaparak öğrencilerin yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri hazırlanmalıdır.

Sorumluluk Duygusu ile ilgili makalemiz için tıklayınız
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak çocuklarımızın değerler eğitimi ile beraber akademik ve sosyal alanda gelişimlerini desteklemekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
 

03.01.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12