Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

DUYGU DÜZENLEMESİ

duygu-duzenlemesi-1.png

 

Duygular bir kişinin olayları yorumlama biçimini, algılarını, bilgiyi işleme biçimini, olaylar karşısında ne düşüneceğini hatta ne tepki vereceğini, yaşam olaylarına verdiğiniz tepkiyi etkilemektedir. Duygusal tepkilerimizi amaçlarımıza uygun hale getirebilmek için çoğu zaman duygu düzenlemesi yapmamız gerekir.
 
Duygu düzenlemesi bir duyguyu düzenlemek azaltmak, korumak ya da artırmak için kullanılan tüm stratejilerdir. Yeterli duygu düzenleme becerisine sahip bir kişi, duygularının farkındadır ve duygularını anlayabilir. Duygularını kabul eder, dürtüsel davranışlarını kabul edebilir ve negatif duygular hissettiği zaman bile amaca uygun davranışlar sergileyebilir. Bireyler duygusal bir tepki vermeden önce bilişsel bir tepki geliştirirler . Duygu düzenlemelerinde bilişsel duyguları düzenleyebilmek önemlidir. 
 
Bilişsel tepkileri değiştirmek için iki strateji kullanılabilir;
 
Bilişsel Yeniden Değerlendirme : Negatif bir duygu hissettikten sonra bu duyguyu yeniden gözden geçirerek yeni bir duyguya dönüştürme şansımız olabilir. 
 
Bastırma: Duygu ortaya çıktığı zaman birey o duyguyu taşır fakat duyguyu dışarı yansıtmamaya çalışarak bir düzenleme gerçekleştirir.
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak daha iyi bir iş ve yaşam dengesi kurmanız dileğiyle. Başarılar dileriz. 
 

27.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12