Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

EDSGER WYBE DİJKSTRA

edsger-wybe-dijkstra-matematikci-bilgisayar-bilimci--1930-2002--1.jpg

Matematikçi ve Bilgisayar Bilimci olan Edsger Wybe Dijkstra 1930-2002 yılları arasında yaşamıştır. yaşamı boyunca bilgisayar biliminin multidisipliner bir bilim dalına dönüşmesinde en fazla katkı sağlayan kişi olma özelliğindeki Dijkstra, ALGOL isimli yüksek düzey programlama dilini, oluşturduğu ekibi ile birlikte geliştirmiştir. Genel anlamda programlama dillerine katkı sunan ilk bilim insanları arasındadır. Programa dillerinin yapısı, tanımı ve uygulamalarındaki çalışmaları ile tanınır. 


BİLGİSAYARLARIN DÜŞÜNEBİLDİĞİNİ SORGULAMAK, DENİZALTILARIN YÜZEBİLDİĞİNİ SORGULAMAKLA AYNI ŞEYDİR.
 

Edsger Dijkstra üstün zekalılar lisesi olan Gymnasium Erasminium’da lise eğitimini tamamladı. Leiden Üniversitesinde Teorik Fizik okuyan Dijkstra, 1955 yılında bilgisayar bilimine olan ilgisini değerlendirerek bu alandaki çalışmalara yöneldi. Daha sonra Amsterdam Üniversitesinde doktorasını tamamladı. 
 
1965 yılında koşut işlemlerde kilitlenmelerin önüne geçmek amacıyla ‘kilitlenmelerden  sakınma yöntemi’ olan algoritmayı tanımladı. Dijkstra Algoritması olarak bilinen sistem, bugün Routing (Yönlendirme) Algoritmalarının atası olarak kabul edilmektedir. 
 
Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde THE İşletim Sistemini geliştirdi ve gemiler arasında görsel haberleşmeye imkan sağlayan bir sistem icat etti. Semafor adını verdiği icat, zamanla telsizin yerini almasıyla beraber  günümüzde sadece askeri alanda kullanılmaktadır.
 
Bilgisayar programlamada goto etiketleme komutunun işlevselliğini sorgulayan Dijkstra, tek giriş ile tek çıkışa sahip olan for, while, if gibi döngülerin yaratılmasında öncü olmuştur. 
 
Bilişim alanının teorik öncülerinden birisi haline gelen Dijkstra, 1972 yılında Bilgisayar Biliminin Nobeli olarak sayılan Turing Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


01.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12