LGS/YKS Tam İsabet

Bursluluk Sonuç

Franchise Başvuru

ERKEN YAŞTA YABANCI DİL ÖĞRENMENİN FAYDALARI NELERDİR?

erken-yasta-yabanci-dil-ogrenmenin-faydalari-nelerdir--1.jpg

Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Erken yaşta yabancı dil öğrenme, küreselleşen dünyada ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda önemini günden güne artıran bir konu olmaktadır.
 
Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlamak çocukların sadece bireysel gelişimi için değil, aynı zamanda akademik başarısı bakımından da önemli bir parametredir. Mümkün olduğu kadar erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlamanın avantajları oldukça fazladır. Yaşları 0 ile 12 yaş aralığında bulunan çocuklar daimi olarak bir gelişim ve değişim içinde bulunurlar. Fizyolojik, psikomotor, duyuşsal,  bilişsel, sosyal, düşünsel, dilsel ve iletişimsel becerileri kapsayan bu gelişim süreci, çocukların becerilerine yansıyarak onu şekillendirir.

Erken yaşta yabancı dil öğrenmenin, bu gelişim süreci dahilinde çocuğa kazandırdıklarının yanı sıra çocuğun kişiliğinin oluşması ve şekillenmesi bakımından da önemli katkıları bulunmaktadır. Bir yabancı dili bilmek ve o yabancı dili etkin olarak kullanabilmek sadece dilsel bir birikim değildir. Aynı zamanda bir davranış biçimidir.

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek çocuğun tutum ve davranışlarına etki eder, katkıda bulunur ve çocuğu şekillendirir. İkinci dil öğretiminin çocuğun bilişsel gelişimine de büyük katkısı olduğu görülmektedir. Çocuklarda merkezi sinir sisteminin henüz yeteri kadar olgunlaşmamış olması, yabancı dil öğrenimi ile alışkanlıkların daha kolay bir biçimde içselleştirilmesi ve kabul edilebilmesi anlamına gelir. (Gaonac’h 2006, s. 6).
 
Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye psikolojik gelişim açısından bakıldığı zaman, çocuklarda yaratıcılığı geliştirdiği, diğer yabancı dillerin öğreniminde motivasyon kaynağı olduğu, kültürel ve dilsel çeşitlilik konusunda farkındalığı ve bilinçlenmeyi sağladığı görülmektedir. Erken yaşta yabancı dil öğrenme sosyo kültürel bakımdan ise farklı dillerin konuşulduğu toplulukların kültürel ve sosyal durumlarını anlamada, kişiye geleceğini şekillendirme konusunda ilham verme, farklı yabancı dillerin önemini kabul etme ve farklılıklara saygı duyma gibi katkılar sağlamaktadır.

Çocukların erken yaşlarda yabancı bir dil ile karşılaşmaları ile kendi kültürel değerlerini anlamaları, yabancı kültürlerin farkına varması, karşılaştırma olanağı bulması, evrensel değerlerin farkına vararak anlamaları, farklılıklara karşı hoşgörülü olma bilincinin kazanılması ve bu açıdan bakıldığı zaman erken yaşlarda yabancı dil öğrenen bireylerin iletişim becerileri bakımından güçlü bireyler olabilecekleri vurgulanmaktadır(Kara, 1999). Yabancı bir dili öğrenmek kişinin sabit değer yargılarından kurtulmasını sağlar. 

Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak çocuklarımızın değerler eğitimi ile beraber akademik ve sosyal alanda gelişimlerini desteklemekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir, Sınav Koleji Resmi İnternet Adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

06.01.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12