Ön Kayıt

LGS Tercih Programı

YKS Puan Hesaplama

FEYNMAN TEKNİĞİ

image

Öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesi için Feynman Tekniğini kullanabilirsiniz.
 
Feynman Tekniğinin Basamakları Nelerdir?
 
1.adım : Konuyu belirleyin, boş bir kağıt alın, öğrenmek istediğiniz konunun başlığını kağıdın en üstüne yazın.
 
2.adım : Konuyu bilmeyen birine anlatır gibi anlatın, kağıdın geri kalanına konuyu hiç bilmeyen bir kişiye anlatıyormuş gibi yazın. Mümkün olduğunca karmaşık ifadeler kullanmaktan kaçının.
 
3.adım : Takıldığınız noktada ya da hatırlamakta zorlandığınız konular olduğunu farkettiğinizde kaynağa geri dönün. Öğrendiklerinizi kağıda aktarabilecek hale gelinceye kadar tekrar tekrar okuyun ve çalışın.
 
4.adım : Basitleştirin ve benzerlikler kurun. Artık kağıda döktüklerinizi gözden geçirebilirsiniz. 
 
Einstein’ın ‘Bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınızdır’ sözünü unutmayın. 
 
Feynman Tekniği öğrenmeyi etkin kılarken aynı zamanda farklı düşünme şekillerine pencere açarak fikirleri baştan aşağıya inşa etmeyi sağlar.
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak Feynman Tekniğinin hepinize fayda sağlaması dileğiyle.
 
FEYNMAN TEKNİĞİ NEDİR? 
 
Hayatımızın büyük bir kısmında zamanı doğru olarak yönetebilmemiz son derece önemli. Akademik olarak başarılı olmanın anahtarlarından biri de zamanı efektif olarak kullanabilmek. Verimli ders çalışma teknikleri ve verimli zaman yönetiminde kullanılan tekniklerden biri olan Feynman Tekniği verimli bir öğrenme tekniğidir.

Feynman Tekniğinde yeni kavramlar ve bilgiler hızlı bir şekilde öğrenilir.   Bir konuyu öğrenirken, sınavlara hazırlanırken ya da bir sunum dosyası hazırlarken zamanı doğru olarak yönetebilmek aynı zamanda kalıcı ve etkin öğrenmenin gerçekleşmesi için Feynman Tekniği ideal bir tekniktir. Basit ancak güçlü bir teknik olan Feynman Tekniğinde öğrenilmesi zor olan kavramlar rahat bir şekilde kavranabilir. 
 
Ünlü Fizik Profesörü Richard Feynman’ın kendi öğrenme tecrübelerinden yola çıkarak hazırladığı bu sistem ile akademik başarıya ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Feynman Tekniğinin uygulanması sırasında bilgilerin doğru ve dikkatli bir şekilde kullanılması da önemlidir. Uygulanması kolay olan bu yöntemle diğer verimli ders çalışma tekniklerinin mantığı da anlaşılır olmaktadır.
 
Feynman Tekniğinin Uygulama Aşamaları
 
Konu Seçimi : Öğrenmek istenilen konu belirlenir. Boş bir kağıt üzerine bu konu ile ilgili düşünceler yazılır. Yazılan düşünceler bir süre sonra gelişecek, ardışık şekilde birbirini takip edecek ve konu ile ilgili farklı ve yeni fikirler gelmeye devam eder.
 
Öğrenmek İçin Öğretmek : Bir konunun iyi kavranması için öncelikle başka bir kişiye anlatabilmek gerekir. Belirlediğiniz konunun, konu ile ilgisi olmayan başka bir kişiye anlatılması bile öğrenmenin pekişmesini sağlar. Konu anlatımında önemli olan, konu ne kadar karışık olursa olsun anlatımınızın en basit düzeye indirgenmiş olması ve bu şekilde anlatabilmeniz önemlidir. 
 
Kişinin Öğrendiğini Sorgulaması : Öğrenilen konu başka bir kişiye anlatıldığı zaman, konu eksiklikleri ve gözden geçirilmesi gereken konular çok daha iyi belirlenir. Bu aşamada eksikliklerin fark edildiği noktaların üzerine düşmek ve eksikleri tamamlamak önemlidir. Eksik kalan yerler tamamlandığı zaman konu tekrar baştan, başka bir kişiye anlatılarak pekiştirilmesi sağlanır.
 
Özgün Olmak : Bir konuyu anlatırken, tanımlamaların okunması yerine kişinin anladığını, karşısındaki kişiye kendine özgü cümlelerle ifade edebilmesi konunun hafızada daha iyi yer etmesine yardımcı olur. Ansiklopedi dili ile yapılan tanımlar konunun anlaşılmasını zorlaştırabilir. Özgün ve basit kelimeler ve cümlelerle anlatılan konular olaylar arasında bağ kurulmasını ve böylelikle hafızada uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır.
 
Feynman Tekniğini her alanda uygulamak konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır: Aynı zamanda bilgilerin akılda kalıcı hale getirilmesi de Feynman Tekniği ile mümkündür.
 

12.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu