Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

İYİ ÖRNEKLER – FOTOĞRAF MAKİNESİ

iyi-ornekler-–-fotograf-makinesi-1.jpg

Her yıl eğitim kalitesinin artırılması amacı ile eğitim faaliyetleri kapsamında düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’ nda, öğretmenlerin yaptıkları projelerin ve fikirlerin sergilenmesi amaçlanıyor.  Gerek öğretmenlerin gerekse öğrencilerin zihinlerinde yeni ufuklar açan konferansta, öğretmenlerin çalışmaları görünürlük kazanıyor. Böylelikle her yıl binlerce öğretmen ve öğrenci yeni projeler ve tasarımlar üretmek için ilham alıyorlar.
 
Eğitimde İyi Örnekler – Fotoğraf Makinesi projesi Adana’ nın Seyhan ilçesinde bir öğretmen tarafından bulunuyor. Öğretmenin çalıştığı okulda fotoğraf çekmek isteyen fotoğraf tutkunu öğrenciler var. Fotoğraf çekebilmek için bir fotoğraf makinesi gerekli. Fakat fotoğraf makinesi kimsede yok. ‘O halde fotoğraf nasıl çekilecek? Çocuklar hayallerini nasıl gerçekleştirebilirler? Fotoğraf makinesinin eksikliği, öğrenme isteğinin önüne geçebilir mi?’ sorularını kendine yönelten öğretmenin aklına bir fikir geliyor: Konserve Kutusu. Öğretmenin teşvik etmesiyle toplanan konserve kutularının üzerine basit bir delik açılıyor. İğne deliğinden sızan ışık (pinhole) tekniği kullanılarak basit bir düzenek ile yapılan ilkel fotoğraf makinesi ile öğrenciler, Adana ’nın Tarihi Kız Lisesi, Tepebağ, Büyüksaat, Taşköprü gibi tarihi yerlerin fotoğraflarını çekiyorlar. Adana ’nın tarihsel dokusunu siyah-beyaz fotoğraflarla anlatan öğrenciler üniversitelerin Fotoğraf Kulüplerinde yapılan sergi ve söyleşilere katılıyorlar. Öğrencilerinin imkansızlıklara rağmen zoru başardıklarını belirten öğretmenleri, zoru başarma azminin arkasında zekayı kullanabilme becerisinin yattığının altını çiziyor. 
 
Koşullar ne kadar zor olursa olsun, öğretmenlerin yaratıcılıkları, yetenekleri ve fikirleri ile ortaya çıkan nice ‘İyi Örnekler’ var. Öğretmenler için yeter ki uygun koşullar sağlansın, yeter ki fark edilsinler, yeter ki fikirler paylaşılarak çoğalsın. Uygun şartlar sağlandığında ve uygun platformlar hazırlandığında öğretmenler, fikirleriyle, projeleriyle, materyalleriyle ve uygulamalarıyla görünür hale geliyor, böylelikle öğretmenler her yıl binlerce eğitimciye ve öğrenciye esin kaynağı oluyorlar.

29.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12