Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

KASPAROV

kasparov-1.png

Garry Kasparov (1963) 1985 ile 2000 yılları arasında satranç dünya şampiyonu olan büyük satranç ustasıdır.

1963 yılında SSCB’nin Bakü şehrinde dünyaya gelen Kasparov, küçük yaşlardan itibaren Mihail Botvinnik’in satranç okulunda eğitim gördü. 1976 yılında henüz 13 yaşındayken Sovyet Küçükler Şampiyonasını kazandı. 1977 yılında başarısını tekrarladı. 1978 yılında Minsk şehrinde yapılan Sokolski Memorial Turnuvasına katılacak birinci oldu ve usta ünvanını aldı. Bu başarıdan sonra satrancı bir meslek olarak seçmeye karar verdi. Banya Luka’da yapılan ‘Büyük Ustalar Turnuvası’na katılarak 2595 puanla üst düzey oyuncular arasına girdi. 1980 yılında Almanya-Dortmund’da Dünya Gençler Şampiyonası  birincisi oldu. 

1984 yılında Kasparov ile Anatoli Karpov arasında yapılan Dünya Şampiyonluğu en tartışmalı maçlardan biri oldu. 6 maç kazanan oyuncunun galibiyeti alacağı maçta ilk 4 sayıyı Anatoli Karpov aldı. İkilinin arasında oynanan sonraki oyunlarda 17 maç berabere bitti. Daha sonra oynanan oyunda Karpov 1 oyun daha kazanarak skorunu 5’e yükseltti. devam edilen karşılaşmada 32.oyuna kadar beraberlik olarak devam etti ve Kasparov sonunda ilk galibiyetini aldı. Oyunlarda 2 maç daha aldı ancak Kasparovdan 11 yaş büyük olan Anatoli karpov fiziksel olarak yorgun düştü ve oyunlar boyunca 11 kilo verdi. Kasparov 5-3lük maçı yeneceğini düşünse de doktorlar Karpov’un daha fazla dayanamayacağını ve devam etmemesi gerektiğini söylediler ve böylelikle FİDE başkanı maçın uzunluğu sebebiyle iki oyuncunun da sağlığının zorlandığını söyleyerek maçın iptal olduğunu ve yeni maçın birkaç ay sontra devam edeceğini açıkladı. Satranç tarihinde ilk kez bir satranç dünya şampiyonluğu maç sonucu elde edilmeden bitirilmiş oldu.
 
1985 yılında Kasparov ile Karpov arasında Dünya Şampiyonluğu organize edildi ve maçın 24 sayı üzerinden yapılacağı açıklandı. 12,5 sayıya ilk kim ulaşırsa oyunun galibi o olacaktı. 12-12 beraberlik durumunda ise Karpov Dünya Şampiyonu ünvanını elinde tutacaktı. Karpov oyun sırasında yanlış hamleler yaparak oyunu kaybetti ve oyunun galibi 13-11 ile Kasparov kazandı. Böylece 22 yaşında bir genç ilk kez Dünya Şampiyonu oldu ve ‘Tarihteki En Genç Dünya Şampiyonu’ ünvanını aldı. Bu tarihten sonra oynadığı bütün oyunları kazanan Kasparov 200 yılında FIDE kapsamında bulunmayan ‘Brain Games’ Organizasyonunda Viswanathan Anand’a karşı oynadığı oyunu kaybetti.

Kasparov’un ilgi odağı olmasında bir diğer etken de onun bilgisayara karşı maç yapmasıdır.  IBM firması tarafından tasarlanan, ‘Kasparov Dünyaya Karşı’ oyun ve Deep Blue isimli bilgisayarla 1996 yılında oynanan turnuvada Kasparov bilgisayarı 4-2 yendi.

Bunun üzerine IBM firması Deep Blue’yu geliştirdi. 3 dakikada 60 milyar hamleyi gözden geçirerek uygun hamleyi bulan bilgisayarla yaptığı maç sonucunda Kasparov Deep Blue karşısında 3,5- 2,5 skoruyla yenilmiştir. Dünya tarihine geçen bu maçta Kasparov oyuna müdahale edildiğini savunmuştur. Bunun üzerine IBM firması Deep Blue projesini sonlandırmıştır.

Gelmiş geçmiş en büyük satranç oyuncusu olan Kasparov,  1985 ile 2000 yılları arasında üst üste Dünya Şampiyonu olarak adını altın harflerle satranç dünyasına yazdırmıştır. 2005 yılında satrançtan emekli olduğunu açıklamıştır.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi alanında nitelikli rehber ve alan öğretmenlerimizle beraber yetiştiriyoruz. Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir veya  SINAV KOLEJİ resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Sınav Koleji resmi web adresi için www.sinav.com.tr internet adresini tıklayınız.
 

06.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12