Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Franchise Başvuru

KONSANTRASYON ARTTIRICI BESİNLER NELERDİR?

konsantrasyon-arttirici-besinler-nelerdir--1.png

Konsantrasyon Nedir?

Konsantrasyon diğer bir adıyla odaklanma kişinin dikkatini belirli bir süre istediği yöne verebilme becerisidir. Bir konuya verilen dikkatin süresi, kişiden kişiye değişebilir. Konsantrasyon süresi konudan konuya değişiklik gösterebileceği gibi  zamanla da değişebilmektedir. 
 
Konsantrasyon Güçlüğü 

İçinde bulunulan durum şartlarına göre şiddetinde değişiklik gösteren bir durum olan konsantrasyon güçlüğü bir konuya odaklanamama, anlatılanı anlamama, öğrenilenleri hatırlamama ya da dalgınlık olarak kendini gösteren zihinsel bir süreçtir.  Konsantrasyon güçlüğünün kişinin yaşadığı travmatik bir olay, depresyon, kaygı, hiperaktivite gibi ruhsal ya da fiziksel nedenleri olabilmektedir. 
 
Konsantrasyon Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Sınavlara çalışan çoğu öğrenci yaşadığımız teknoloji ile sarılı çevremizde konsantrasyon güçlüğü yaşayabiliyorlar. Kişi dikkatini belirli bir süre toplayamayabiliyor. Dolayısıyla internette en çok aratılan sorulardan biri olan  konsantrasyon arttırıcı besinlerin ne olduğu. Konsantrasyonu arttırmak için gerekli olan besinlerin yanı sıra yaşam biçimi de konsantrasyonun yani odaklanma süresinin fazla olmasına yardımcı oluyor.
 
Konsantrasyon arttırıcı besinleri bir liste halinde vermek yerine yaşam biçiminde kalıcı ve sağlıklı değişikliklere gitmek ise kişinin bu konuda disiplin kazanmasını sağlıyor.
 
Kahvaltıyı Es Geçmeyin!
Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yenilecek kolinden zengin yumurta, zihinsel performansın artmasını sağlarken hafızanın da kuvvetlenmesini sağlıyor. Kahvaltıda yenebilecek tam tahıllı ekmek ya da tam tahıllı kahvaltılık gevrekler enerjinin uzun süre yüksek ve sabit kalmasına yardım ediyor. 
 
Öğün Atlamayın!
Vücudun biyolojik ritminin oluşmasında her gün benzer saatlerde benzer aktivitelerin yapılması oldukça önem taşımaktadır. Vücudun biyolojik ritminin oluşması için her gün aynı saatte ya da benzer saatlerde yemek yemek enerji seviyesinin dengede tutulmassında önemli rol oynar.
 
Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin!
Karbonhidrattan zengin yiyecekler beynin öncelikli enerji kaynağıdır. Vücudun enerji seviyesini dengede tutan karbonhidratlar vücudun kan şekeri seviyesini de etkiler. Uzun süreli enerji kaynağı olan karbonhidratlar tatlılardan farklı olarak kan şekeri seviyesinin yavaş yavaş yükselmesine neden olur. Böylelikle yeme sonrasında yorgunluk ya da dikkat eksikliği görülmez.
 
Susuz Kalmayın!
Su vücudumuz ve beynimizin en temel ihtiyacıdır. Günde 8 ile 10 bardak su ile beyin faaliyetleri normal seviyede çalışmaktadır.
 
Zekayı Güçlendiren Besinlere Önem Verin!
Konsantrasyon artırıcı besinler aynı zamanda zekayı güçlendiren besinler olduğu için bu besinlerin alımına özen göstermek gerekiyor. Omega 3 yağ asitleri, B ve E vitaminleri, çinko, folik asit zeka güçlendiren besin maddeleridir. Koyu yeşil sebzeler, badem, ceviz, fındık, keten tohumu, koyu yeşil sebzeler ile C vitamini içeren narenciye, çilek ve kivi ile hem zinde olunur hem de tok kalmaya yardımcıdır. Bu yiyeceklerin ara öğünlerde tüketilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Yağ bakımından zengin balık ve demir yönünden zengin kırmızı et ürünleri de zekayı güçlendiren besinler arasındadır.
 
Sınav Kolejinde öğrencilerinin beslenmesine önem verilir ve bu konuda titiz davranılır. Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak eğitim çağındaki öğrencilerimizin sağlıklı ürünlerle hazırlanan, dengeli öğünler ile düzenli beslenmeleri gerektiğine inanıyoruz. 
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarında doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları ile öğrencilerimiz sağlıklı bir yaşam hakkında farklı şeyler öğrenirler. Yenilikçi yaklaşımla hazırlanan yemeklerle, yemek yemek keyif alınan bir zaman dilimi olarak öğrencileri çeker. Sağlıklı, içerik bakımından zengin menümüzle beslenen öğrencilerimizi sağlıklı bir şekilde yetiştirmekteyiz.
 
Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını ve Sınav Kolej fiyat ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için Sınav Koleji Ankara Genel Merkez 0312 285 99 77 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz. Sınav Kolejinin resmi internet adresi ve size en yakın Sınav Koleji için www.sinav.com.tr adresinden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 
 
 

06.10.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12