Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

LGS TERCİH DÖNEMİ BAŞLADI

lgs-tercih-donemi-basladi-1.jpg

LGS TERCİH DÖNEMİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi kapsamında lise tercih başvuruları bugün (5 Temmuz 2021) itibariyle yapılabilecek. Adayların en fazla 10 okul seçebileceği tercih işlemleri için son gün 16 Temmuz 2021.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen LGS merkezi sınav sonuçlarını 30 haziran 2021 tarihinde açıkladı. 2021 LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna göre LGS tercih işlemleri bugün itibariyle başladı. 16 Temmuz 2021 saat 17:00’ye kadar sürecek olan tercih işlemleri sonuçları ise 26 Temmuz 2021 tarihinde İnternet adresinden açıklanacak. Yerleştirme sonuçları ‘’http://www.meb.gov.tr’’ adresinden ilan edilecek.
 
Liselerdeki Kontenjan Sayıları Ne Kadar?
 
Türkiye genelinde toplam 2 bin 91 liseye LGS merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.
 
Bu kapsamda merkezi yerleştirme sınavına göre öğrenci alan okullara 177 bin 500 öğrenci alınacak.
 
2021-2022 Eğitim Öğretim yılı için Fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu Liselerine 59 bin 216, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 986 ve teknik ve mesleki Anadolu liselerine ise 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.
 
En Fazla Kaç Tercih Yapılabilir?
 
Öğrencilerin Liselere Geçiş Sistemi sonuçlarına göre aldıkları puan doğrultusunda yerleştirmeler yapılabilecek. Merkezi yerleştirme sınav puanı üstünlüğü etkili olacak. Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, özel program/proje uygulayan eğitim kurumları, teknik ve mesleki Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liselerinin Anadolu Teknik programları a sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. 
 
LGS sonuçlarına göre öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecekler. Adaylar merkezi sınavda gösterdikleri puan üstünlüğüne göre yerleştirilecekler.
Yerel yerleştirmede ise okulların türü, kontenjanı, öğrencilerin ikametgah adresi, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile okul başarı puanları gibi kriterler göz önünde tutularak yapılacak.
 
İlk Ekran Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullarda Açılacak
 
Öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme yapılarak öğrenci alan okullar ekranından tercihlerini yapabilecek. Yerel Yerleştirmede seçilecek olan ilk 3 okul kayıt alanından seçebilecekler. Öğrenciler bu alanda toplam 5 okul tercih edebilecekler. 
 
Tercihler sırasında Anadolu Lisesi, Anadolu imam hatip lisesi ya da Mesleki ve teknik Anadolu lisesi gibi aynı okul türünden en fazla 3 okul seçme hakkına sahip olacaklar. 
 
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda öğrenciler kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra isterlerse merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranında en fazla 5 okul olmak üzere 20 okul tercihinde bulunabilecekler.
 
Tercih ekranında bulunan ‘yeşil’ renk öğrenciye ait ikametgah adresinin bulunduğu alandaki okulları, ‘mavi’ renk komşu kayıt alanında yer alan okulları ve ‘kırmızı’ renk il içindeki ve il dışındaki diğer kayıt alanlarını tarif edecek.

 
 
 
 

04.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12