Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Franchise Başvuru

MATEMATİK OKURYAZARLIĞI NEDİR?

matematik-okuryazarligi-nedir--1.png

Matematik Okuryazarlığı Nedir?
 
Matematik okuryazarlığı en genel anlamıyla sözel bir metnin sembolik bir dile aktarabilmesi ve o dille yeniden ifade edilebilmesidir. 
Matematik okuryazarlığı bireye gündelik hayatta matematiği nasıl ve ne şekilde kullanabileceğine dair becerilerin kullanılmasında ve geliştirilmesinde analitik düşünebilme ve yorumlayabilme yeteneği kazandırır. Aynı zamanda problem çözme becerilerini de geliştirmektedir.
 
Matematiğin varlık nedenini kavrayabilmek, bu kavrayışla problemler üzerine düşünebilmek, yargılara varabilmek,  hayatın her alanında bir şekilde kullanabilmek, aslında temel olarak matematik okuryazarlığıdır. Okullarda öğretilen tam da budur aslında. 
 
Matematiğin en nihai amacının problem çözmek olduğu düşünüldüğünde, okullarda çözmeye değer problemlerle karşılaşan öğrenciler matematiksel modellemeler yoluyla gerçek yaşam problemlerini kendi öğrendikleri matematikle ifade ederler. Matematiği yaparken ‘nasıl’ ve ‘neden’ yaptığını bilen öğrenciler matematikte daha başarılı olurlar.
 
Sayıları anlayan ve işlem yapabilen,  matematiksel kavramlar ile  süreçleri sözel ifadelerinde kullanabilen, modelleme ya da genelleştirme gibi mantıksal süreçlerde matematiği yerinde kullanabilen, bilgiyi ve bilgiye dayalı kullanımı analiz edebilen, yaşamın her alanında matematikten yararlanabilen ve ilişkiler arasında anlamlı mantıksal bağlar kurabilen bireylerin iyi bir matematik okuryazarı olduğu söylenebilir. 
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi alanında nitelikli matematik öğretmenlerimizle beraber profesyonel metotlar ve Farklılaştırılmış Eğitim Sistemi kullanarak yetiştiriyoruz. Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir veya  SINAV KOLEJİ resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Sınav Koleji resmi web adresi için www.sinav.com.tr internet adresini tıklayınız.
 
 

23.11.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12