LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

MESLEK SEÇİMİNDE AİLENİN ROLÜ

meslek-seciminde-ailenin-rolu--1.png

İnsanların kendilerine temel çalışma alanları  edindiği ve geçimini sağlamak amacıyla yaptığı işlere meslek adı verilmektedir. Meslekler çoğunlukla yoğun bir eğitim hayatı sonrasında kazanılır. Bu kazanım uzun bir yolculuğun sonucudur.

​İnsanlar meslek seçimlerine zemin oluşturan çeşitli  yetenek ve özelliklerle dünyaya gelirler. Kişide var olan bu özelliklerle,  bireylerin her yaşta aşama aşama ilerleme kaydettiğini söylemek mümkündür.  Bireyin kendi özellikleri ile mesleğinin getirdiği özellikleri eşleştirerek kendisine en uygun mesleği seçmesi doğal ve istenen bir durumdur. Bireyin kendi özellikleri ile mesleğinin getirdiği özellikleri eşleştirerek kendisine en uygun mesleği seçmesi doğal ve istenen bir durumdur. 

Aile hayatı çocukların kişilik gelişimleri, sosyal hayatlarını ve okul başarısını nasıl etkiliyor?

Ailenin sahip olduğu meslekler, çocuğun akademik süreç içindeki yaklaşım biçimleri, çocuğa yapılan telkinler, öne çıkarılan meslekler, ailenin verdiği örnekler, yaşam hikayeleri, iş hayatları, ailenin beklentileri çocuğun meslek seçimi üzerinde etkilidir. Diğer bir deyişle meslek seçiminde ailenin rolü  son derece önemlidir. 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; her 4 çocuktan 3 ünün meslek seçimlerine aileler müdahalede bulunmakta ya da etki etmektedir. Çocukların ileriki hayatlarında meslek tercihlerine bakıldığı zaman ebeveynleri ile aynı mesleği tercih ettikleri görülmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki, her birey birbirinden farklıdır. Çocukların yetenekleri, kişisel özellikleri, ilgileri de bununla doğru orantılı olarak birbirinden farklı olabilir. Bu anlamda çocukların özelliklerine uygun olmayan yönlendirmeler ile meslek seçimleri ve sonuçları beklenilen gibi olmayabilir. Ebeveyn tutumları burada oldukça önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirdikleri süreçte çocuklarına karşı tutumları, çocukların meslek seçimlerini etkileyen önemli faktörlerdendir. 

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi  akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel rehber öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumları için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir ya da https://sinav.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 
 

13.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12