Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

MESLEK SEÇİMİNDE AİLENİN ROLÜ

meslek-seciminde-ailenin-rolu-1.jpg

İnsanların kendilerine temel çalışma alanları  edindiği ve geçimini sağlamak amacıyla yaptığı işlere meslek adı verilmektedir. Meslekler çoğunlukla yoğun bir eğitim hayatı sonrasında kazanılır. Meslek seçimindeki kazanım, uzun bir yolculuğun sonucudur.
 
İnsanlar meslek seçimlerine zemin oluşturan çeşitli ve farklı yetenek ve özelliklerle dünyaya gelirler. Kişide var olan bu özellikler her yaşta aşama aşama ilerleme kaydedildiğini söylemek mümkündür.  Bireyin kendi özellikleri ile mesleğinin getirdiği özellikleri eşleştirerek kendisine en uygun mesleği seçmesi doğal ve istenen bir durumdur. 
 
Aile hayatı çocukların kişilik gelişimleri, sosyal hayatlarını ve okul başarısını nasıl etkiliyor aynı şekilde çocukların meslek seçimlerinde de aynı şekilde etkilediğini söylemek mümkündür. Meslek seçiminde ailenin rolü ile ailenin sahip olduğu meslekler, çocuğun akademik süreç içindeki yaklaşım biçimleri, çocuğa yapılan telkinler, öne çıkarılan meslekler, ailenin verdiği örnekler, yaşam hikayeleri, iş hayatları, ailenin beklentileri çocuğun meslek seçimi üzerinde etkilidir. 
 
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; her 4 çocuktan 3 ünün meslek seçimine aileler müdahalede bulunmakta ya da etki etmektedir. Çocukların ileriki hayatlarında meslek seçimlerine bakıldığı zaman ebeveynleri ile aynı mesleği tercih ettikleri görülmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki, her birey birbirinden farklıdır. Çocukların yetenekleri, kişisel özellikleri, ilgileri de bununla doğru orantılı olarak birbirinden farklı olabilir. Bu anlamda çocukların özelliklerine uygun olmayan yönlendirmeler ile meslek seçimleri ve sonuçları beklenilen gibi olmayabilir. Ebeveyn tutumları burada oldukça önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirdikleri süreçte çocuklarına karşı tutumları, çocukların meslek seçimlerini etkileyen önemli faktörlerdendir.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi akademik ve mental olarak profesyonel bir şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında uzman branş ve rehber öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

04.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12