LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

nanoteknoloji-muhendisligi-1.png

Nanoteknoloji Nedir?
 
Maddeyi moleküler ve atomik seviyede kontrol etme bilimi olan Nanoteknoloji, maddenin en küçük yapı taşlarına iner. Hızla gelişen teknoloji dünyasında adeta devrim niteliğinde olan nanoteknoloji maddenin atomları ile moleküler seviyelerine inerek bunların değişmesini gerçekleştirerek yeni bir ürün ortaya çıkarılmasını hedefler. Bu anlamda tüm madde ile ilgili tüm detayların incelendiği, öğrenildiği ve uygulandığı bir dal olan nanoteknolojide geleneksel malzemelerin farklı malzemelerle kullanılarak sağlam hibrit malzemelerin ortaya çıkarılması ve oluşturulması süreçlerinden oluşur. Yaratıcı alternatiflerle zenginleştirilen nanoteknoloji ile geliştirilen teknolojik cihazlarla da geleceğin yeniden şekillendirilmesi mümkündür.
 
Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümünde Neler Yapılır?
 
Nanoteknoloji Mühendisliğinde maddeyi oluşturan en küçük yapı taşına inilir ve bu alanda çalışmalar gerçekleştirilir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte hammaddelerin farklı sektörlerde kullanımı üzerine mühendislik gerektiren bu bölüm, yeni üretilen malzemelerin sağlıklı, güvenilir olması ve üretilen malzemelerin bu yönde geliştirilmesi esasına dayanır.
 
Geleceğin en popüler mesleklerinden biri olmaya aday olan Nanoteknoloji Mühendisliği, malzemelerin atomik ve moleküler düzeyde incelenmesi, geliştirilmesi, tasarlanması, dönüştürülebilmesi ile teknoloji alanındaki ayrıcalıklı bir bölümdür.
 
Bölümde teorik bilgilerin yanında gelişmiş üst düzey laboratuvarlarda yapılan uygulamalı bilgilerle işlenen dersler ile öğrenciler, geleceği yeniden şekillendirmeye yönelik inovatif malzeme bileşenlerini  bulma çalışmaları yaparlar. Küresel Dünyanın ihtiyacı olan ileri teknolojik gelişmeleri akademik bilgi ve uygulamalı laboratuvarlarda birleştiren Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü yaşadığımız 21. yüzyılın en zaruri bölümlerinden biridir.
 
Nanoteknoloji Mühendisi Nasıl Olunur?
 
Türkiyede henüz tek başına Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü bulunmamaktadır.  Bazı üniversitelerde Malzeme Mühendisliği ve Nanoteknoloji Mühendisliği adıyla bölümler bulunmaktadır. Öğrenciler Türkiye’de üniversitelerin Metalurji, Malzeme, Biyoteknoloji, Fizik ve Kimya Mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yurt dışında bulunan gelişmiş ülkelerin üniversitelerinde Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde okuyabilirler ya da yüksek lisans yapabilirler.
 
Türkiyede Malzeme Mühendisliği ve Nanoteknoloji Mühendisliğinin yanı sıra bölümle ilişkili diğer bölümlere girmek için öncelikle liselerin sayısal bölümlerinden mezun olmak ve üniversite sınavında sayısal ve ilgili böşüm soruları yapılmalıdır. Nanoteknoloji Mühendisi olmak isteyen öğrenciler ilgili bölümlerin taban ve sıralama puanları ile üniversitelerin kontenjan durumlarına bakarak sıralama yapabilirler.
 
Nanoteknoloji Mühendisleri Ne İş Yapar?
 
Teknoloji ile bilimi bir araya getiren Nanoteknoloji Mühendisliği yurtiçinde ve yurtdışında farklı endüstri dallarında çalışma imkanı bulurlar. Dünya üzerinde malzeme ihtiyacının sürekli olarak artması ve ihtiyaç haline gelmesiyle beraber özellikle sanayi, enerji, imalat, havacılık ve savunma sistemleri imalatı, medikal cihazların imalatı, makina imalat, otomotiv, gemi imalatı, savunma ve uzay sanayi,  gibi farklı sektörlerde çalışmalar yapmak mümkündür. Geniş çalışma potansiyeli bulunan bu sektörlerde, mühendislerin çok yönlü düşünme kabiliyetleri de gelişmekte ve kendilerini bu anlamda daimi olarak geliştirebilmekte ve yenileyebilmektedirler. Nanoteknoloji Mühendisleri ilgili ola sektör ile ilgili malzemelerin tasarlanması, üretimi, test  edilmesi ve analizi gibi konularda yoğun olarak çalışırlar.
 
Sınav Eğitim Kurumlarında öğrencilerimizi profesyonel akademik çalışmalarla desteklemekteyiz. Alanında deneyimli  branş öğretmenlerinin bulunduğu, size en yakın  Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir ya da www.sinav.com.tr - Sınav Koleji resmi internet adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 
 
Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri başarı sıralaması,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri taban puanları, 2021 taban puanları,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri başarı sıralamaları,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri  için kaç puan gerekir,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri başarı sırası, Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri TYT AYT YKS taban puanları 2021, Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri hangi üniversitelerde var,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri hangi puan türü, kaç yıllık,  Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri vakıf üniversite ücretleri ve Biyosistem Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji  bölümleri TYT AYT YKS taban puanları hakkında detaylı bilgi almak için Sınav Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 

21.12.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12