Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

ODAKLANMA BECERİSİ NASIL KAZANILIR?

odaklanma-becerisi-nasil-kazanilir--1.png

 
Konsantrasyon (Odaklanma) Nedir?

Odaklanma ya da konsantrasyon kişinin zihnini iç ve dış uyarıcılara karşı kapatması ve o anda yaptığı uğraş üzerinde dikkatini yoğunlaştırabilme becerisidir.Kişi bir işe odaklandığı zaman dışardan ve içerden gelen uyarıcıları görmezden gelir ya da uyarıcılara karşı kendini kapatır.

Konsantrasyon, kişinin öğrenme mekanizmalarını aynı noktaya yönlendirmesi, dikkatini bir noktaya toplayabilme becerisi bütün alıcıların öğrenmeye hazır hâle getirilerek algının en yüksek performansına ulaşmasıdır.

“Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziki ve zihni enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir.” Thomas Edison

Konsantrasyon ya da odaklanma becerisi kişinin dış ya da iç uyaranlara karşı kendini tecrit edebilme yeteneğidir. İnsan iletişimle var olan bir canlı olduğu için odaklanma ya da konsantrasyon yeteneğinin kazanılması bir süreçtir.
 
Konsantrasyon Bozukluğu Nedir?

Konsantrasyon bozukluğu kişinin uyaranlar karşısında tepkisiz kalamaması ve yoğunlaşması gereken işine odaklanamama problemidir. Günlük yaşantının yanı sıra çalışma verimini de etkileyen konsantrasyon bozukluğu, uzman kişiler tarafından tespit edilebilir ve tedavi yöntemleri ile başa çıkılabilir.
 
Derin Çalışma ve Odaklanma Becerisi Nedir?

Derin çalışma, bilişsel zorlu bir görevi yerine getirebilmek için kullanacağımız bir odaklanma aktivitesidir. Odaklanma Becerisi tamamen sessiz, dikkat dağıtıcı şeylerin bulunmadığı bir yerde, tüm bildirimleri, mesajları, telefonun sesini kapatarak kendinizi tamamen işe vermek demektir. 
 
Odaklanma Becerisi Nasıl Kazanılır?

Odaklanma Becerisini aktarabileceğiniz 3 kural :
 
1 - Derinlemesine çalışmak. Bu durumu hayatınıza başarılı bir şekilde entegre etmek istiyorsanız kendinizi biraz zorlamalısınız. Önemli olan yaptığınız işte bir rutin oluşturmaktır.
 
2 - Can sıkıntısını kabullenmek. Konsantre olma yeteneğinizi eğitebilirsiniz. Hayatınızdaki uyaranları ortadan kaldırdığınızda beyniniz otomatik olarak sıkıntı ile çalışmayı ilişkilendirmeye başlayacaktır.
 
3 - Dijital minimalizm. Yaşantınızda hangi dijital uygulamalara izin verdiğiniz konusunda bilinçli ve seçici olma durumudur. Bu tarz uygulamaların hayatımıza hükmetmesine izin vermezsek derinlemesine çalışmayı başarabiliriz.
 
Alanlarında çığır açan dehaların ortak yanları üstün odaklanma becerilerine sahip olmalarıdır. Eğer onlar başarabildiyse siz de başarabilirsiniz. Önemli olan adım atmaktır, devamı kendiliğinden gelecektir.
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak daha iyi bir iş ve yaşam dengesi kurmanız dileğiyle. Başarılı günler dileriz.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi akademik ve mental olarak en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu,  size en yakın  en iyi kolej Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da SINAV KOLEJİ adresinden ulaşabilirsiniz.

27.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12