Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

odev-yapma-aliskanligi-nasil-kazanilir--1.png

Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Ödev Yapma Alışkanlığını Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Ödev Yapma Alışkanlığını Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 
Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Ödev Yapma Alışkanlığını Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? Makalemizde…
 
Ödev yapma alışkanlığını kazanabilmek için, ilk önce ödev yapma ortamını ve ödevleri hazırlamak gerekir. Ödev yapma alışkanlığını destekleyen davranışlardan biri de sürekli olarak aynı yerde ödevi yapmaktır. Aynı yerde ödev yapmak konsantrasyonu artırmaktadır. Ödev yapma alışkanlığını kazanabilmek için en ideal çalışma ortamı belirlenmelidir.
 
Okuldan ya da dershaneden gelir gelmez hemen ödevlerin başına oturmak öğrenciye sıkabilir. Bu bakımdan ödevlerin başına hemen oturmak yerine öncelikle öğrencinin dinlenmesi gerekir. Öğrencinin ders çalışmak için verimli ve istekli olduğu saatleri ödev saati olarak belirlemesi ödevi yapma alışkanlığının ikinci adımıdır.
 
Okuldan ya da dershaneden geldikten ve bir önceki maddede belirtilen dinlenme zamanından sonra ödevleri zamanında yapmak gerekir. Ödevleri zamanında yapmamak ve ödevleri ertelemek hem akademik anlamda başarısızlığa yol açar hem de öğrencinin yorgunluk, suçluluk, stres ve değersizlik gibi başka problemlere kaynak olabilir.
 

Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?


Ödev yapma alışkanlığında diğer bir önemli nokta da ödev için gerekli malzemelerin önceden hazırlanmasıdır. Ödev için gerekli malzemeleri önceden hazırlayarak derse ön konsantrasyon başlatılır. Ödev yapılan ortamın kesinlikle sessiz olması gerekir. Bu bakımdan konsantrasyonu azaltıcı ve odaklanmaya engelleyici bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve bunun gibi cihazların kapatılması ve hatta ödev yapılan ortamdan kaldırılması gerekir.
 
Özellikle küçük yaş grubundaki öğrencilerin ödev yapma alışkanlığı sırasında ödevlerini yaparken büyüklerinden yardım almaları normal karşılanmaktadır. Ödev yapma alışkanlığının bir sonraki adımı ise ödev yapmaya başlamadan önce öğrenilen bilgilerin muhakkak tekrar edilmesidir. Ödev yapmaya başlamadan önce konu tekrarının yapılması ödevlerin çok daha kısa sürede bitmesini sağlamaktadır. 
 
Yapılan ödevlerden sonra ise bilgilerin ne kadarının öğrenilip ne kadarının öğrenilmediği tespit edilmelidir. Eksik olan ya da eksik olduğunu düşünülen konuların belirlenip çalışmaların bu çerçevede tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. Yapılan ödevi tekrar göz atmak yapılan işlemleri zihinsel anlamda organize etmek anlamına gelmektedir. Yapılan ödevlere tekrar bakılması ile öğrenilen bilginin kalıcılığı artar.
 

Ödev Yapma Alışkanlığının Faydaları Nelerdir?
 

Ödev yapma alışkanlığının faydaları nelerdir? sorusunun cevabı her öğrenci için en fazla merak edilen konulardan biridir. 
 
Birçok öğrenci okulda ya da dershanede işlenen konuları kalıcı olarak hafızadan kaldığını çok iyi öğrendiğini düşünür ancak ödev yapmak öğrenilen bilgilerin kısa sürede tekrar edilmesi ile bilgilerin zihinde kalıcı olmasını sağlamaktadır. Ödev yapma alışkanlığı okulda ya da dershanede öğrenilen konunun unutulmasını engeller ve başarının devamlılığını sağlar. 
 
Ödev yapma alışkanlığı ile öğrenci verilen işe zamanında ve doğru olarak yaptığı için başarısı artmaya devam etmektedir. Bu anlamda ödev yapma alışkanlığı kazanma kararlı motivasyon anlamına da gelmektedir. Ödev yapma alışkanlığı ile öğrencinin duygusal bakımdan kendine olan güveni ve saygısı artmaktadır. Bu şekilde öğrenci de kendisini daha iyi hissetmektedir. 
 
Ödev yapma alışkanlığı öğrencinin aynı zamanda sorumlu olmasının ve iş disiplinini düzenlemesine önemli katkılar sağlar. Ödev yapma alışkanlığını kazanan bir öğrenci sorumluluğunu yerine getirmenin verdiği başarı ve gurur duygusuyla yeni sorumluluklar kazanması için kendisine motive eder. Unutulmamalıdır ki ödev yapma alışkanlığı olan öğrenciler ödev yapma alışkanlığı olmayan öğrencilere göre okul hayatında her zaman daha başarılı olmaktadırlar
 

02.08.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12