Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÇOCUKLARA KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

okul-oncesi-donemde-cocuklara-kitap-okumanin-faydalari-1.jpg

Okul öncesi dönemde çocuklara ebeveynleri tarafından okunan masal ve öykü kitaplarının olumlu etkileri psikologlar ve psikiyatristler tarafından tartışmasız kabul edilmektedir. Okul öncesi dönemde çocuklara okunacak her masal ya da hikaye kitabı onların dil yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktadır. Bebeklikten itibaren düzenli olarak okuma eyleminde dinleyici olarak bulunmaları dinlenme yetilerini geliştirmekte, sözcük kazanımlarını çoğaltmakta, dili öğrenme ve dili kodlayabilme yeteneğinin erken safhada kazanılmasını sağlamaktadır.
 
Çocukların dış dünyayı merak ettikleri ve bu dünyayı tanımak için sorular sordukları bir dönem olan okul öncesi dönemde, çocukların maruz kaldıkları her şey onların ileriki hayatlarını şekillendirir. Okul öncesi dönemde çocuğa okunacak her kitap onun kişilik gelişimine etki eder. Okul öncesi kitap okuma çocukların hayata bakışını şekillendirir.

Okul öncesi dönemde çocuklara kitap okuma alışkanlıklarının kazandırılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çocuğun yaş düzeyine uygun masal, kısa öykü ve hikaye kitaplarının seçilmesidir. 

Çocukların dış dünyayı tanımalarında oyun ve oyuncaklar gibi etkili olan kitaplar, onların zihinsel, sosyal ve duygusal olarak daha kısa bir sürede gelişmelerine yardımcı olur. Okul öncesi dönemde kitap okuma etkinlikleri çocuğun hızına  göre ayarlanmalıdır. Okuma eyleminin çocukların algılayabileceği düzeyde olması ve okuma anında duygu eylemlerinin kullanılması çocukların olayları, ilişkileri ve ileriki hayatı çok daha kolay anlamlandırabilmesine yardımcı olmaktadır.
 
Okul öncesi dönemde kitap okuma çocukların hayal güçlerinin, yaratıcılıklarının ve farkındalıklarının gelişmesini sağlar. Okuma sırasında minik aralar vermek ve kitap içindeki karakterler hakkında ufak konuşmalar yapılması, çocukların odaklanma becerisi kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Okuma eylemi sırasında okunan masal ya da öykü ile çocuğun önceden edindiği deneyimler arasında anlamlı bağ kurulmalıdır. 

Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
 

Okul öncesi dönemde kitapların içerikleri çocukların yaşlarına uygun bir şekilde özenle hazırlanmaktadır. Her yaş grubuna farklı masal ya da hikaye kitapları seçilmelidir. Çocukların yaş grupları ile ilgili olarak, ilgilerini çekecek kitaplar da farklı olabilmektedir. Kitap seçimi konusunda çocuğu zorlamamak gerekir. Okul öncesi dönemden itibaren her yaşta çocukların fikirlerine ve seçimlerine saygı göstermek gerekir. Okul öncesi dönemde kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için öncelikle kitapların eğlenceli, farklı ve zevkli olduğu duygusu çocuğa verilmelidir. 
 
Okul öncesi dönemde kitap okuma, akademik dönemde çocukların harflere aşina olmasından dolayı okuryazarlık gelişimine de destek olur. Düzenli aralıklarla  Okul öncesi  çocuklara kitap okumak, çocuklardaki kelime kapasitesinin artmasını sağlamaktadır.Okuma eylemi sırasında çocuk okunan kitabı dinlerken ya da kendisi kitabın resimlerine bakarak anlatıyorken, çocuk desteklenmeli ve övülmelidir.

Okul öncesi dönemde kitap okumanın bir diğer faydası da, kitapların çocukların ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaktır.Okul öncesi dönemde anne baba kitap okuma konusunda görsel olarak çocuğa örnek olmalıdır. Bunun için kitap okuma saatleri gün içinde olmalı ve  belirli saat diliminde rutin olacak şekilde  okumaya zaman ayrılmalıdır. 
 
Ebeveynlerle yapılan kitap okuma etkinlikleri ile çocukta kaygı ve stres gibi durumlar azaltılarak yok edilebilir. Ebeveynlerin kitap okuması ile çocuklar sosyal ortamlara daha kolay adapte olurlar. Çocuk kitapları ile çocuklar, sanat, müzik, drama, spor dallarına çok daha yoğun şekilde ilgi duyarlar. Çocuklara erken dönemde okunan kitaplar onların ileriki dönemlerde etkin ve akıcı bir şekilde konuşmalarının temelini oluşturmaktadır.
 
Sınav  Koleji okul öncesi kademesi, okul öncesi dönemde kitap okuma ile ilgili olarak çocuklarımızı ve ebeveynlerimizi desteklemektedir. 
 

28.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12