LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÇOCUKLARIN ZEKA VE HAFIZA GELİŞİMLERİ NASIL DESTEKLENMELİ?

okul-oncesi-donemde-cocuklarin-zeka-ve-hafiza-gelisimleri-nasil-desteklenmeli--1.jpg

Günümüzdeki anne babalar çocukları dünyaya geldiği andan itibaren, çocukların zeka ve hafıza gelişimlerinin sağlıklı olarak ilerlemesi için destekleyici eğitimlere başvuruyorlar. Çocukların bebeklik dönemlerinden itibaren erken çocukluk döneminde ve okul öncesi dönemde zeka geliştirici etkinliklerde ve çalışmalarda bulunması onları akranlarından biraz daha önde olmasını sağlıyor.
 
Zihinsel gelişim beynin düzenleme ve düşünce sisteminin gelişimi olarak tanımlanıyor. Zihinsel gelişim, dil gelişimi, hafıza, düşünme, hayal kurma, muhakeme yapma ve problem çözme sistemlerinin bütünsel çalışmasıyla gelişiyor ve ilerliyor. Okul öncesi 0-6 yaş grubunda çocukların zihinsel gelişimlerini desteklemek, nesneler ve olaylar arasında zihinsel ilişkiler kurabilmeleri, çocukların kendilerini doğru ve akıcı bir şekilde ifade edebilmeleri, problemlerin rahat bir biçimde çözülebilmesi bu gelişim döneminde gerçekleşiyor.
 
Çocuklar doğdukları andan itibaren özellikle 0-6 yaş döneminde beyinleri aynı bir sünger gibidir. Verilen her bilgi, her görüntü, her davranış beyin tarafından alınır ve kaydedilir. Doğum ile beraber bebeklerde öğrenme süreci de başlar. Öncelikle çocuklarla konuşurken mutlu ve sevgi dolu konuşulmalıdır. Şu bir gerçek ki, sevgi ve huzur ortamında büyüyen çocukların zekaları çok daha iyi çalışmaktadır.Her türlü pozitif uyarı bebeklerin zeka gelişimlerinde önemli bir yere sahiptir. Beynin okul öncesi dönemdeki bu işleyişi günümüzdeki bilinçli ebeveynler tarafından değerlendirilmektedir. Bilimsel çalışmalar çocuklarda zeka ve hafıza gelişimlerinin anne-baba ya da ebeveynin bütün tutum ve davranışlarının da bu süre zarfında çok ciddi rol oynadığını belirtiyor. 
 
0-3 Yaş Dönemi Zeka ve Hafıza Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?
 
0-3 yaş dönemi bebeğin dünyaya geldiği an ile başlar. Zeka ve hafızayı ilk etkileyen faktör bebeğin uygun koşullarda sağlıklı bir biçimde dünyaya gelmesidir. Doğum anında bebeğin oksijen alması, solunum yapması beyin dolayısıyla zeka gelişimi için en önemli faktördür. Kötü koşullarda yapılan doğumlarda bebeğin kısa bir süre için bile nefes almaması beyin fonksiyonlarını büyük ölçüde etkilemektedir. 
 
Zeka ve hafıza gelişimi için 0-3 yaş döneminde bebeğin uyku düzenin yerinde olması ve kesintisiz uyku uyuması, ilk 6 ay anne sütü ile sonrasında beyin gelişiminde etkili olduğu bilinen yiyeceklerle beslenmesi çocukların zeka ve hafıza gelişimlerini arttırıcı özelliğe sahip faktörlerdendir. Özellikle ilk 6 ayda anne sütü ile beslenen çocukların zihinsel gelişim faaliyetleri daha yoğun olmaktadır. Anne sütünün içerisinde bulunan yağ asitleri beyin gelişimini uyaran faktörler içermektedir. Beyindeki sinirsel iletimde özellikle miyelin çok önemlidir ve miyelinin gelişmesini en yüksek oranda etkileyen faktör anne sütü içinde bulunmaktadır.
 
0-3 yaş döneminde çocukların kesintisiz ve sağlıklı uyku alması son derece önemlidir. Çocuğa bu dönemde kazandırılan kesintisiz uyku eğitimi çalışmaları da beyin zeka ve hafıza gelişimini desteklemekte ve artırmaktadır.
 
Zeka ve hafıza gelişiminde oyuncakların ve doğal materyallerin hafızaya etkisi büyüktür. Hayatı yeni tanıyan çocuk için bir kaşık, bir ıslak mendil ya da güvenli ev eşyaları da birer oyun malzemesidir. Farklı materyallerle oynayan çocuk doğal olarak zihinsel egzersizini de yapmaktadır.
 
 0-3 yaş döneminde çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, çocukların bu dönemde zekayı köreltici materyallerden uzak tutulmasıdır. Çocuk bu yaş aralığında tablet, telefon ya da televizyon gibi elektronik cihazlardan uzak tutulmalı, çocuğun bu dönemde doğa ile iç içe olması ve hayatın içinde her şeyi birebir öğrenmesi sağlanmalıdır. Doğa, bitkiler, hayvanlarla iletişim de zekayı geliştiren faktörler arasındadır.
 
Çocukta doğal olarak var olan potansiyel zekanın ortaya çıkarılmasında ve geliştirilmesinde en önemli ve vazgeçilmez unsur muhakkak sevgi duygusudur. Çocuğun ilk doğduğu andan itibaren anne, baba ve yakın çevresinden aldığı pozitif ilgi ve sevgi zekayı geliştiren parametrelerin başında gelmektedir.  
 
3-6  Yaş Dönemi Zeka ve Hafıza Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?
 
3-6 yaş dönemindeki çocukların zeka ve hafıza gelişimlerini etkileyen ve geliştiren en belirgin özellikler çocuğun oyun oynaması ve soru sormasıdır. Çocuk oyun ile hayatı tanır. Bu yaş dönemindeki çocuklar ne kadar doğal uyarana maruz kalırsa zeka gelişimi de o kadar fazla olmaktadır. 
 
Çocukları kütüphane, lokanta, hayvanat bahçesi, müze, deniz ya da göl kenarı gibi farklı ortamlara götürmek farklı sosyal ilişkileri gözlemlemeleri bakımından önemlidir. Bu yaş grubunda çocukların düzeylerine uygun yaratıcılığı ve hayal gücünü çalıştıran puzzle, lego gibi oyuncaklarla oynamaları zeka gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. 3-6 yaş dönemi çocuklarda satranç öğrenimini masallarla , oyunlarla, çocuğun sıkılmadan ve keyif alarak öğrenmesini sağlamak zeka ve hafıza gelişimi için mükemmel bir kaynaktır.
 
Çocukların düzeyine uygun kitaplar okumak dili ve çok yönlü düşünme becerisini geliştiren  bilişsel aktivitedir. Farklı müzikleri dinlemek, tekerlemeler öğrenmesini sağlamak, taşıtlar, meslekler , ya da okul öncesi eğitim kurumunda gün içinde neler yaptığını anlatmak, erken yaşta anadilden farklı yabancı bir dile maruz kalarak öğrenmek zeka ve hafıza gelişimini geliştirmekte ve ilerlemesini sağlamaktadır.

Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmekteyiz.

Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için SINAV KOLEJİ  resmi internet adresimizden ya da 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
 

27.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12