Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SATRANÇ EĞİTİMİNİN FAYDALARI

okul-oncesi-donemde-satranc-egitiminin-faydalari-1.jpeg

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SATRANÇ EĞİTİMİNİN FAYDALARI


Okul Öncesi dönemde satranç eğitiminin faydaları nelerdir? Okul öncesi dönem olarak tabir edilen 3-6 yaş dönemi çocukların bilişsel ve fiziksel olarak en hızlı geliştikleri dönemdir. Okul öncesi dönemde öğrenilen ve kazanılan her deneyim, beynin çalışma kapasitesini belirleyici ve artırıcı özelliktedir. Çocukların okul öncesi dönemde satranç eğitimi gibi pozitif uyaranlara maruz kalması ile kişilik ve zeka gelişimlerinde de olumlu olarak katkısı olduğu görülmektedir. 
 
Okul öncesi dönemde satranç eğitiminin çocuklara oyun eşliğinde, eğlenceli, keyifle öğrenmesini ve sevmesini sağlamak, çocukların sosyal, duygusal ve matematiksel zekalarının gelişmesine katkıda bulunması bakımından oldukça faydalıdır. 
 
 • Satranç oyunu ve satranç eğitimi ile çocuğun  zihinsel performansı ortaya çıkar. Oyun kurgular, nasıl karşı hamle yapacağını düşünür, karşıdaki oyuncunun yanıtını düşünür ve bu aktif süreci yaşayarak deneyimler.
 • Satranç oyunu ve satranç eğitimi çocuğun hayal kurma gücünü ortaya çıkarır, geliştirir ve ilerletir.
 • Satranç oyunu ve satranç eğitimi çocuğun dikkatini  toplamasına yardımcı olur, herhangi bir konuya çok daha kolay odaklanmasını sağlar. 
 • Satranç okul öncesindeki çocuğa öngörülü olabilme becerisini kazandırır. Satranç oyunu ve satranç eğitimi çocuğun oyun sırasında yaptığı hamle sonrasında karşıdaki oyuncunun yapacağı hamle hakkında fikir yürütebilme ve yarar-zarar karşılaştırması yapabilme becerisini erken yaşta kazandırır. 
 • Satranç çok yönlü düşünme becerisinin gelişmesini sağlar. Satrançtaki binlerce olasılıklı yeni hamle ve seçenek ile beraber satranç tahtasındaki taşların durumu ve her yeni hamlede farklılaşan oyun ile kapsamlı düşünme becerisi gelişir. 
 • Satranç oyunu ve satranç eğitimi okul öncesi çocukların sabırlı olmasını, olabilecek hamleler karşısında soğukkanlı olabilmesini sağlar. Anaokulu döneminde satranç öğrenmeye başlayan çocuk olası durumları hesaplamayı ve analiz etmeyi öğrenir.
 • Okul öncesinde satranç oyunu ve satranç eğitimi öğrenmeye başlayan çocuğun özgüveni gelişir ve çocuk bağımsız hareket edebilmenin mutluluğunu yaşar.
 • Satranç oyunu ile satranç eğitimi çocuğun kelime kapasitesinin artmasına yardımcı olur.
 • Okul öncesi çocukta kurallara uymayı ve karşıdaki kişiye saygılı olma davranışının kazandırılmasını sağlar.
 • Okul öncesinde çocukların eğlenmesini ve yapacakları faaliyetlerden keyif almasını sağlar.
 • Satranç oyunu ve satranç eğitimi okul öncesinde sosyalleşmeyi destekleyerek sosyal hayatın zenginleşmesine de yardımcı olur. 
 • Çocuğa, başarısızlıkla karşılaşıldığı zaman vazgeçmemeyi ve kazandığı başarıdan mutlu olmasını kazandırır. Aynı zamanda satranç oyunu ve satranç eğitimi çocuğun daha fazla başarı kazanma isteğini tetikler ve geliştirir.

Satranç Nedir?

Satranç Sporunu Oynayabileceğiniz En İyi 5 Site Önerisi

Anaokulunda Satrancın Önemi

15 Maddede Satrancın Faydaları

Kralların Oyunu Olarak Bilinen Satranç Oyununun Faydaları

 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.  
 

29.03.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12