Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

OKULA BAŞLAMA DÖNEMİ

okula-baslama-donemi-1.jpg

Yeni eğitim öğretim yılında okula yeni başlayan öğrenciler için okul, yeni yaşantıların deneyimleneceği, farklı bilgiler ve sosyal hayatla hayatının zenginleştiği bir alışma sürecidir.
 
Okula başlama döneminde çocukları kurallı ve programlı bir dönem bekler. Okul için çocuk ilk kez karşılaştığı bir ortam, yeni arkadaşlar, öğretmenlerin bulunduğu ve uymak zorunda olduğu kuralların olduğu sosyal bir ortamdır. Okula yeni başlayan öğrencilerde gerek anaokulu olsun gerek ilkokul olsun, bu yeni ortam onlara oldukça büyük ve belirsiz gelebilir. Çünkü okula başlama döneminde olan çocuklar için bu dönem aileden bir ayrılık olarak algılanabilir. Bu ayrılığın çocuğa heyecan ve heyecandan öte kaygı olarak yansıma durumu olabilir. Çocukların yaşadıkları en önemli kaygı okulda sürekli kalmaları ve bir daha eve dönmeme düşüncesidir. Okul ile aileden ilk ayrılık gerçekleşir. Çocuğun okula başlama döneminde bu kaygıyı yaşamaması için ailenin desteği, tutarlı davranışlarının yanında sevecen öğretmen tutumu ve desteği ile okul ortamı da önem taşımaktadır. Okula yeni başlayan çocuğa koşulsuz sevgi ve koşulsuz kabul görme tutumunu hissettirmek önemlidir.
 
Anne ve babalar ya da ebeveynler çocuğun okula uyum sağlamada zorluk yaşadığı durumlarda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimiyle ve öğretmenleriyle işbirliği yaparak, okula neden uyum sağlamada zorluk yaşandığının nedenini bulma yoluna gitmelidirler. Böyle bir yaklaşımla çocuğun okula başlama dönemindeki uyum süreci daha kolay olmaktadır. 
 
Bu süreçte anne baba ya da ebeveyn olarak onları anlamaya çalışmak, onlara göstereceğimiz destek tutumları ile yanlarında olduğumuzu hissettirmek, onların yaşayabileceği kaygı ve endişe durumları ile baş etmelerinde kolaylık sağlayacaktır. Okula başlama dönemi hem çocuk hem de aile için yenilik ve değişim sürecinin başlaması anlamına gelmektedir. Hayatında en önemli dönem olan bu başlangıç dönemi için çocuğun okul için hazır olması, onun ileriki başarılarını da pozitif anlamda etkilemektedir. 
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak  öğrencilerimizi  akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Alanında profesyonel ve nitelikli sınıf öğretmenlerinin, branş öğretmenlerinin ve Rehber Öğretmenlerinin bulunduğu size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını  ve Sınav Kolej fiyat ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için Sınav Koleji Ankara Genel Merkez 0312 285 99 77 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz. Sınav Kolejinin resmi internet adresi ve size en yakın Sınav Koleji İlkokulu sinav.com.tr adresinden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yeni eğitim- öğretim yılında öğrencilerimize başarılar dileriz.
 

13.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12