Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

OKULA BAŞLAMA DÖNEMİNDE EBEVEYNLERE TAVSİYELER

okula-baslama-doneminde-ebeveynlere-tavsiyeler-1.png

Okula başlama dönemi, okula uyum ve kaynaştırma günleri ile başlar. Bu kaynaştırma günlerinde çocuğun okula uyumunu kolaylaştırmak için tören saati, okulun başlama ve bitiş saatleri hakkında ona bilgi vermeniz, öğretmenlerin okulu tanıtma çalışmaları yapılması çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır. Oryantasyon çalışmalarında çocuğa bilgilendirme yapılması, öğretmen ve okulla işbirliği içinde olarak aynı yaklaşımların sergilenmesi ve çocuğa verilecek farklı kanallardan aynı mesajlar ile çocuk okula ve kendine güven duyar.
 
Okula başlama döneminde anne ve babanın rahat ve sakin tutumları çocuğun da rahat olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz sizin okul kapısında beklemenizi istiyorsa ya da okula sizinle beraber gitmekte ısrar ediyorsa, çocukla uygun bir dille herkesin olduğu gibi sizin de sorumluluklarınızın olduğunu tatlı bir dille anlatmanız gerekir. Burada anne ve babanın kendi sorumluluklarından bahsetmesi çocuğun ikna olmasında etkilidir. Anne ve babanın sözlerinin yanı sıra davranış ve tutumları da söyledikleriyle uyumlu olmalıdır. 
 
Okula uyum sürecinde çocukla vedalaşma süresinin uzunluğu, çocuktaki kaygı süresini de uzatmaktadır. Bu bakımdan vedalaşmanın uzatılmaması gerekir. Anne babanın sınıfın kapısında ya da okulun kapısında beklemesi çocuğu daha çok kaygılandıran ve uyum sürecinin uzamasına neden olacaktır. Anne ve babanın sakin tutum ve davranışları çocuğa güven verir. Kaygı çocuk ile ebeveyn arasında geçiş yapar. Çocuk her kaygı duyduğunda anne ve babasına bakarak onların ne kadar endişelendiğini anlamaya çalışır. Eğer bu esnada sizin endişeli ve kaygılı tutumunuz bulunursa o zaman korkmakta haklı olduğunu düşünecek ve kaygının sıklığı ve derecesi artacaktır.  Anne ve baba stresli ya da kaygılı olsalar bile bunu çocuğa yansıtmamakta istikrar göstermelidirler. Çocuk anne ve babanın tutarlı ve sakin davranışlarını gördüğü zaman yaşadığı stresi yönetme davranışına gidecektir. 
 
Okuldan sonra eve nasıl döneceği hakkında bilgi vermeniz de çocuğu rahatlatacaktır. Sizin alacağınızı belirtmenizde ya da eğer anne baba almayacaksa ve  servis kullanması gerekiyorsa onu evde karşılayacak bir kişinin olacağı belirtilmelidir.
 
Uyum sürecinde çocukla okula dair sohbet etmek onun kaygısını azaltacak faktörlerdendir. Ancak çocuk bu süreçte gerek zihinsel, gerek fiziksel, gerek duygusal olarak yorgun düşmüş olabilir. Size her şeyi anlatmak istemeyebilir. Bu aşamada sabırlı olunmalıdır.
 
Çocuğun akşam yatma ve sabah kalkma saatlerinin düzenli olması, onun okula daha kolay uyum sağlamasına ve dersleri verimli öğrenmesine de yardım eder. Akşamdan hazırlanacak okul çantası, beslenme çantası, giysilerin temiz olması ve kitapların hazır ve tam olması sabah telaşına kapılmaya engel olur. Çocuklar düzeni, programı ve kuralları sever. Bu bakımdan yeni durumlara çok daha kolay adapte olurlar.
 
Okula bakış açısının temelleri okula başlama döneminde oluşur. Bu dönemde çocuk ile öğretmen arasındaki ilişkinin koşulsuz sevgi ve güven içinde olması gerekir. Okulun ilk gününden itibaren çocuğa yaptırmak istediklerinizi eğer yapmazsan öğretmenine söylerim gibi ifadeler kullanılması, bu dönemden itibaren okula ve öğretmenlere önyargılı yaklaşmasına ve sevmemesine sebep olur. Bu bakımdan her zaman olumlu ve yapıcı davranışlar ve sözler kullanmak gerekir. Çocuğun okulda bulunduğu zaman dilimi için özellikle onun yanındayken plan yapılmaması gerekir. 
 
Çocukta önceden var olan uyku bozukluğu, alt ıslatma davranışı, asabiyet, kaygı ya da çabuk ağlama gibi davranışlar bulunursa o zaman konunun çözümü için  Psikolojik Danışma ve Rehberlik servisi ile iletişime geçilmelidir. Bu şekilde konunun çözümü çok daha kısa sürede olmaktadır.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak  öğrencilerimizi  akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Alanında profesyonel ve nitelikli sınıf öğretmenlerinin, branş öğretmenlerinin ve Rehber Öğretmenlerinin bulunduğu kolejimizde aynı zamanda tüm öğrencilerimizin akademik, duygusal ve sosyal gelişimlerini takip edecek mentör ve rehber öğretmenlerimiz bulunmaktadır.

Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını  ve Sınav Kolej fiyat ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için Sınav Koleji Ankara Genel Merkez 0312 285 99 77 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz. Sınav Kolejinin resmi internet adresi ve size en yakın Sınav Koleji İlkokulu sinav.com.tr adresinden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yeni eğitim- öğretim yılında öğrencilerimize başarılar dileriz.
 
 
 
 
 
 
 

17.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12