Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

ORD. PROF. DR. CAHİT ARF

ord-prof-dr-cahit-arf-1910-1997-bilim-insani-matematikci--1.jpg

Matematik çalışmaları ile tüm dünyada tanınan bilim insanı Cahit Arf(1910-1997) ; Cebir çalışmaları, elastisite teorisi, mühendislik matematiği, analiz, geometri, lokal cisimlerde dallanma ve sentetik geometri problemlerinin pergel ve cetvel yardımıyla da çözülebileceği konularında yaptığı çalışmalarla tanınan bir dahidir. Adını kendi soyadından alan Arf Değişmezi ve Arf Halkaları teorilerini bulmuştur. Bu çalışmalarda cisimlerin kuadratik formlarında bulunan değişmezlerle ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra ‘Hasse – Arf Teoremi’ni matematik bilimine kazandırmıştır. Bütün matematikçilere ilham kaynağı ve aynı zamanda yol gösterici olan Arf, yazdığı sayısız makale ve kitapla dünya matematik literatüründe çok önemli bir yere sahiptir. Yazıları Crelle Journal Dergisi gibi matematik dergilerinde yayımlandı.
 
Tüm dünyada tanınan bir matematikçi olan Cahit Arf, lise yıllarında kimsenin çözemediği matematik problemlerini çözmesi ile yaşıtlarından ayrılmıştı. O yıllarda gösterdiği derin matematik problemlerini çözme yeteneği ile öğretmenlerinin ve ailesinin ilgisini çekti. Arf ailesi tarafından Paris gönderildi. Lise eğitimini St.Louis Lisesi’de, üniversiteyi Ecole Normale Supérieure ‘de tamamladı. Galatasaray Lisesinde matematik öğretmeni olarak çalıştıktan sonra İstanbul Üniversitesinde doçent adayı olarak çalıştı. 1938 yılında Almanya Göttingen Üniversitesinde doktorasını bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar üniversitede çalıştı. Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başlayan Arf bir süre sonra Amerika birleşik Devletleri’nde Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra Türkiye’ye geri dönen Arf, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 
 
Cahit Arf ;
 
  • 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneğinin Başkanlığını yaptı.
  • 1943 yılında İnönü Armağanını kazandı.
  • 1964 yılında TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) ilk bilim kurulu başkanı oldu.
  • 1974  yılında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazandı. TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmada Arf, bilim insanının amacını şu şekilde açıklamıştır;
  ‘Bilim insanının amacı, anlamaktır. Ama, büyük harflerle ANLAMAKTIR’   

 
 

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

01.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12