Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Velilere Mektup

POMODORO TEKNİĞİ NEDİR?

pomodoro-teknigi-nedir--1.png


 
Zamanı iyi değerlendirmek için Pomodoro Tekniğini kullanabilirsiniz. Tekniği uygularken önce 25 dakika dersinize odaklanabiliyorsunuz, sonrasında 5 dakika mola verebiliyorsunuz. Bir Pomodoro 30 dakikalık sürece denk geliyor. Doğal pomodoro yaptığınızda yarım saatte bir mola verebiliyorsunuz. Günde 6 ile 12 arası Pomodoro yapmak ideal sayılabiliyor.
 
Belirli bir zaman kısıtlaması yapılarak kişinin konsantrasyonunun en üst seviyede olması ve kişinin tek bir konuya bütün  verimliliğiyle odaklanmasını amaçlıyor. Çalışma sürelerini takip eden kısa mola dilimleri kişinin başarısının hızlı bir şekilde ödüllendirilmesine sebep olduğu için bireysel motivasyonu artırıcı etki sağlayabiliyor. Örneğin kahve yapmak, tatlı yemek ya da sosyal medyada kısa bir gezinti yapmak gibi.
 
Pomodoro Tekniğinin en önemli özelliği zamana karşı değil zamanla birlikte çalışmayı hedeflemesidir.  
 
Pomodoro Tekniğini uygularken; kendinize yüklenmeyin, baskıdan kaçının ve dışarıdan gelen dikkat dağıtıcı unsurları etkisiz hale getirin.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?
 
Verimli ders çalışma tekniklerinden biri olan Pomodoro Tekniği, zaman yönetimi ve planlamanın sistemli bir şekilde yapılmasını kapsamaktadır. Bir zamanlayıcı kullanılması ile gerçekleşen teknikte zamanı olabildiğince verimli kullanmak ve zamandan tasarruf etmek amaçlanmaktadır.
 
Yapılan araştırmalarda zamanını iyi yönetemeyen kişilerin genel olarak yaptıkları işlerde başarı sağlayamadıkları görülmüştür. Zaman etkin ve doğru kullanıldığı takdirde kişiye başarıyı getiren önemli bir kaynaktır. Pomodoro tekniği yapılması en basit ve en etkin çalışma yöntemlerinden biridir. Gereken ise sadece bir saat ya da basit bir zaman planlayıcıdır. 
 
Pomodoro tekniği ile 25 dakikalık aktif ve etkin çalışma sonrasında 5 dakikalık dinlenme süresi bulunur. Bir pomodoro süresi bu 30 dakikalık süreyi kapsar. Dört pomodoro yapıldığı zaman toplam 20 dakikalık bir mola zamanı verilmiş olur. 25 dakikalık çalışmadan sonra 5 dakikalık dinlenme süresine dayalı olan bu teknikte zaman efektif bir şekilde kullanılmak için odaklanılır. Böylelikle 25 dakika boyunca zihinsel faaliyetleri en üst kapasitede kullanılarak etkin ve verimli öğrenme gerçekleşir. 
 
Ders çalışma, sunum hazırlama, bilgisayar kullanma gibi süreçlerde zamanın çok daha etkin olarak kullanılmasını sağlayan teknik sayesinde, yapılacak çalışmada çok daha programlı bir şekilde ilerlenilir.
 
Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak daha iyi bir iş ve yaşam dengesi kurmanız dileğiyle. Başarılar dileriz. 

 
 

28.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12