LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

POZİTİF EBEVEYNLİK

pozitif-ebeveynlik-1.png

Pozitif Ebeveynlik Nedir?
Pozitif ebeveynlik, ebeveyn davranışlarının bir rehber gibi sıcak ve sevgi dolu olmasını içeriyor. Pozitif anne babalığı benimseyen ebeveyn profilinde anne babalar, çocuklarına iyi ve güvenilir bir rehber olmayı  tercih ediyorlar. Pozitif ebeveynliği benimseyen anne babaların çocukları mutlu, sorumluluk sahibi, düşünceli, özgüveni ve iç disiplini gelişmiş bireyler olarak yetişiyor. Çocuklar sosyal ilişkilerde ve arkadaş edinmede  problem yaşamıyorlar. Kendileri hakkında olumlu düşüncelere sahip olan çocuklar akademik olarak da daha başarılı oluyorlar. Pozitif ebeveynlik ile büyüyen çocuğun ergenlik döneminde daha az duygusal sorun yaşadığı ve davranış bozuklukları göstermediği görülüyor.
 
Pozitif ebeveynlik sadece çocuklar açısından değil aynı zamanda ebeveynler için de olumlu sonuçlar veriyor. Pozitif ebeveynlik anlayışına sahip olan anne babalar stres daha az yaşıyor, kendilerini daha güvende ve huzurlu hissediyorlar. Ebeveynler arasında çatışmalar da daha az görülüyor.
 
Nasıl Pozitif Ebeveyn Olunur? 

Pozitif ebeveynlik için ilk adım ebeveynin kendi içinde pozitif ve olumlu duygulara sahip olması. Çocuklarına rol model olması, bunun yanında çocuklarını kendi kendine kontrol edebilme konusunda eğitilmesi anlamına gelmektedir. 
 
Çocuğa koşulsuz sevgi duyduğunu söylemek ve bunu göstermek pozitif ebeveynliğin ilk kuralıdır. Çocuğa verilen en iyi şey, yakınlık ve sevgidir. Gülümsemek, tebessüm etmek, sarılmak, şartsız sevmek, takdir ve onay göstermek çocukları mutlu eder, olumlu ve rahat olmalarını sağlar. Çocukla fiziksel olarak bağlantı kurmak, ona sarılmak sevgiyi göstermenin en güzel yollarından biridir.
 
Çocuk için zaman yaratmak, birden fazla çocuğa sahip olunsa bile  ayrı ayrı zaman geçirebilmek, onlarla oyunlar oynayabilmek, paylaşabilmek onların güzel ve mutluluk verici anılar biriktirmelerini sağlar. Sadece ev oyunları ile değil, dışarda yapılan çevre gezileri, park alanları, faaliyetler de çocuklarla mutlu zamanlar geçirmek için idealdir. 
 
Çocukları dinlemek, iletişimin karşılıklı ve iki yönlü olması bakımından önemlidir. Çocukların gözünde sadece kurallar koyan belirli görevleri yerine getiren bir kişiden çok, problemleri dinleyen, ona gerektiği zaman yol gösterici olabilen, onu dinleyen bir kişi olunmalıdır. Çocukları dinlemek ve onların her zaman yanlarında olduğunu bilmek güven ortamının sağlam olmasına yardım eder. Güven ve olumlu ortamlarda ise çocuklar küçük yada büyük bir sorunla karşılaştıkları zaman rahatlıkla ebeveynlerine konuyu anlatabilirler. 
 
Çocukları başarılarından dolayı övmek, onların kendilerini iyi hissetmelerini ve kendileriyle gurur duymalarını sağlar. Başarılarından dolayı övülen çocuklar dış dünyada kendilerine çok daha güven duyarlar, bağımsızlık için kendilerini güçlü görürler ve  sağlıklı ilişkiler kurabilirler. Övgü çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Küçük yaşlarda yapılan olumlu hareketin dönütü alkış ve güzel övgüler olurken, çocuk büyüdüğü zaman aferin gibi basmakalıp ifadeler yerine daha anlamlı ve tanımlayıcı cümleciklerle çocuk cesaretlendirilmelidir. 
 
Tüm bunların yanında iyi bir otorite olabilmek çok önemlidir. Kurallar net olmalı, çocuklar yaptıklarının sonuçlarını bilmelidirler. Kuralları söyleme ve  uygulama anında sakin olunmalıdır. Kimi zaman çocukların davranışları ebeveynler için zorlayıcı olsa da kontrolü kaybetmemek ve istikrarlı olmak gerekir. Burada ebeveynlerin aynı dilden konuşmaları da son derece önemlidir. Ebeveynlerden birinin dediğine diğeri özellikle çocuk önünde karşı çıkmamalı, ebeveynler aralarında söz birliği yapmalı ve kuralları koyucu ve uygulayıcı olarak ortak hareket etmelidirler. 
 
Pozitif Ebeveynlik İçin Tavsiyeler

Sabırlı olun! 
Bir gün için gösterdiğiniz sabır çocukların hemen değişmesini sağlamaz. Sabırlı olmak, çocuklarınız için ve kendiniz için uzun vadede yapılacak en olumlu davranışlardan biridir. Sabırla, olumlu bir biçimde çocuklara rehberlik etmek, onların ileri dönemde vereceği kararlarda daha sağlam olmalarına yardım edecektir. 
 
Nedenini anlamaya çalışın!
Çocuklar bazen sadece karşıdaki kişinin tepkisini anlamak için de bir davranışı yapabilirler. Çocuğunuzda istemediğiniz bir davranışı gördüğünüz zaman onun neden bu davranışı yaptığını düşünün. 
 
Kurallar belirleyin ve kural koyma-uygulamada tutarlı olun!
Unutulmamalıdır ki çocuklar kuralları sever! Ancak kural koyma ve uygulama aşamasında öncelikle çocuğun yaşına uygun kurallar koymaya ve bu kuralları uygulama konusunda tutarlı olmaya özen gösterin. Bu kuralların konulma ve uygulama aşamasında her zaman nazik olmaya özen gösterin. Kuralları neden koyduğunuzu net, açıklayıcı ve nazik bir dille ifade etmek, sert bir dil kullanmaktan çok daha olumlu geri dönütler vermektedir. 
 
Çocuğunuzun yaşına uygun olarak hareket edin!
Çocukların yaşına uygun olarak davranmak, onlara yol gösterici ve yönlendirici ebeveynlik yapmak çocuk üzerinde çok daha fazla etkiye sahiptir. Özellikle okul öncesi çocuklarda uzun ve detaylı anlatımlardan çok, kısa, öz ve açıklayıcı anlatımları tercih edin.
 
Kısa bir ara verin!
Ebeveynlik kişinin daimi olarak yapacağı bir sorumluluktur. Sabır ve özveri ister. Ancak bazı anlarda ebeveynlerin de dayanmakta zorlandığı anlar olabilir. Bu anlarda sabrınızı korumak ya da sakinleşmek için kısa bir süreliğine ara vermek iyi olabilir. Bu aranın çok uzun tutulması gerekir. Verilecek kısa bir ara, hem ebeveynin sakinleşmesine yardım eder hem de çocuğun yaptığı hareket üzerine düşünmesine müsade eder. Bu kısa aradan sonra yapılan iletişim daha sağlam olmaktadır.
 
Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak  öğrencilerimizi  akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Alanında profesyonel Rehber Öğretmenlerimizin bulunduğu kolejimizde tüm öğrencilerimizin ayrı ayrı akademik, duygusal ve sosyal gelişimlerini takip edecek mentör ve rehber öğretmenlerimiz bulunmaktadır.
 
Size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını ve Sınav Kolej fiyat ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için Sınav Koleji Ankara Genel Merkez 0312 285 99 77 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz. Sınav Kolejinin resmi internet adresi ile size en yakın Sınav Koleji için sinav.com.tr adresinden bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 
 
 
 

22.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12