Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Franchise Başvuru

PROBLEMLİ İNTERNET KULLANIMI ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE NASIL BİR ETKİYE SEBEP OLMAKTADIR?

problemli-internet-kullanimi-cocuklarda-ve-genclerde-nasil-bir-etkiye-sebep-olmaktadir--1.jpg

Günümüzde teknoloji ve internet hemen her alanda ve her yaştan kişi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknoloji denildiği zaman aklımıza gelen ilk şey ise internet. İnternet kullanımı her geçen gün daha fazla hayatımızda yer almaktadır. 
 
İnternet asıl olarak bilgiye ulaşmak, araştırma yapmak, iletişim kaynaklarını geliştirmek, güncel haberlerden bilgi sahibi olmak gibi yararlı hizmetleri gerçekleştirmesi amacıyla geliştirilen teknolojik bir sistemdir. Günümüzde internet teknolojisinin kişilerin beklentilerini karşılayacak bir  hızla  geliştirilmesi ve ilerlemesi ile beraber, kişilerin interneti kullanma sürelerinde de artış görülmektedir. 
 
Çocuklar ve gençlerde internet son yıllarda bilinçsiz ve problemli bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Çocukların kullandıkları platformların geliştirilmesi, oyunların ve uygulamaların süre kısıtlaması olmadan kullanılması, sosyal medyada birbiri ardına gelen bilgi içermeyen videolar nedeniyle internetin kullanım süresi de artmaya başlamıştır. Bunun neticesinde ise çocuklarda ve gençlerde internet problemli bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve bir bağımlılık haline gelmiştir.

Gelişen teknoloji ile beraber çocuklarda ve gençlerde problemli internet kullanımının artmasında ebeveynlerin yanlış davranış şekillerinin de etkisi bulunmaktadır. Özellikle erken çocukluk döneminden itibaren çocukların ağlamasını durdurmak ya da kolay yemek yemesini sağlamak amacıyla ebeveynlerin interneti bir çözüm yöntemi olarak kullanılmaya başlaması da teknoloji ve internet kullanımını hızlandıran faktörler arasındadır. 
 
Problemli internet kullanımının internet ve teknolojinin gelişmesi ve hızlanmasıyla beraber daha fazla arttığı görülmektedir. Problemli internet kullanımı ile  gençlerde ve çocuklarda problemli davranışların yaygınlaştığı görülmektedir. 
İnternet ortamında özellikle uygulamalar ve oyunlarda çocuklara başarı ve güç duygularının sık aralıklarla verilmesi, oyunların keyifli olması, kişiye bir grubun parçası olma fırsatı vermesi, kişinin özgür olabilmesi ile gençler ve çocuklar internet ortamında uzun süreler kalabilmektedirler.
 
Problemli İnternet Kullanımının Başlıca Göstergeleri Nelerdir?

Çocukların ve gençlerin problemli internet davranışı sergilemelerinde belli başlı göstergeler bulunur :
  • İnternet kullanımında çocuğa ya da gence verilen süreden daha fazla internet kullanılması,
  • İnternet olmadığı zaman sinirlenmek ve agresif davranışlarda bulunmak, 
  • İnternetten yoksunluk durumlarında kaygı ve öfke duyması,
  • Arkadaşları ve okul çevresiyle problemler yaşamak,
  • İnternetin olmadığı zamanlarda kişinin kontrolünü kaybetmesi,
  • Yararlı ya da sağlıklı aktiviteler için zaman ayırmaması,
  • Çocuğun ya da gencin gitgide yalnızlaşması 
  • Çocuğun ya da gencin akademik anlamda derslerinde ve sınavlarında genel başarı durumunda düşüklük görülmesi internet bağımlılığının ya da diğer bir deyişle problemli internet kullanımının göstergelerindendir.
Çocukların ve gençlerin internet kullanımı sırasında  ebeveynlerin bu göstergeleri fark etmeleri ve çocuklarının doğru davranışlar geliştirmelerine yardımcı olmaları ve profesyonellerden yardım almaları gerekir.

Sağlıklı İnternet Kullanımı Ne Demektir? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Problemli İnternet Kullanımı Nedir? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi akademik ve mental anlamda en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Branşlarında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji İlkokulu, Sınav Koleji Ortaokulu, Sınav Koleji Anadolu ve Fen Liseleri ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

29.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12