LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

PROBLEMLİ İNTERNET KULLANIMI NEDİR?

problemli-internet-kullanimi-nedir--1.png

İnternet asıl olarak araştırma yapmak, bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak, dünyadaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için ve iletişim kaynaklarını güçlendirmek amaçlarıyla geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. 

Başlangıçta bu hedefler baz alınarak kullanılmaya başlanan internet, zaman içerisinde kullanım amaçlarının dışına çıkmaya başlamıştır. Bilgiye ulaşmak ya da araştırma yapmaktan ziyade keyif alma, eğlence, özgürlüğün ifade edilmesi ve sosyal deneyimler gibi ihtiyaçların karşılanması gibi asıl amaç dışında, internetin kullanım amacının dönüştüğü görülmektedir.  Bu farklı kullanım ile amaçlarına uygun şekilde hazırlanan oyunlar, uygulamalar, yazılımlar, ortamlar ve sosyal medya platformları sürekli olarak geliştirilerek, kullanıcıların internet ortamında çok daha uzun süreler kalmalarını hedeflemektedir.

Her geçen gün internet kullanıcılarının sayılarında artış gözlenmekle beraber, internet kullanımda geçirilen sürede de artış olduğu görülmektedir. Teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması döngüsü ile beraber, internet kullanımının özellikle çocuklar ve gençler arasında problemli şekilde kullanılmasına ve teknoloji bağımlılığına neden olduğu aşikardır. Çocuklar ve gençler her geçen gün kendilerine keyif ve özgürlük veren, güç ve başarı duygularını yoğun hissettiren, bir gruba ait olma duygusunu yaşatan oyunlar ve uygulamalar ile sanal dünyada çok daha fazla zaman geçirmektedir. Özellikle küçük yaşlarda internet kullanımının çocuklara birden fazla zararı bulunmaktadır. Küçük çocuklarda internet kullanımı ile en sık görülen problemler, kelime ve kavram üretmede görülen problemler, kendini ifade etmede yetersizlikler, artikülasyon problemi ve kelimeleri telaffuz etmede karşılaşılan dilsel problemlere neden olabilmektedir. Teknoloji ve internetin uzun sürelere bağlı olarak kullanılması sonucunda kişiler, sosyalleşme ile ilgili problem yaşarlar, sosyal ortamlarda kazanılması ve edinilmesi gereken becerilerin edinilememesi ve kişinin yalnızlaşması gibi negatif sonuçlar ortaya çıkmaktadır. 

Ne yazık ki gençler ve çocuklar problemli internet kullanımıyla beraber önüne geçmekte zorlandıkları bir döngüye girmektedirler. Teknoloji ve internetin uzun süre kullanımına bağlı olarak gelişen yalnızlık ve sosyal beceri yetersizliklerini sanal ortamlarda karşılamaya çalışan çocukları çok daha büyük sorunlar beklemektedir. 

Yapılan çalışmalarda internet bağımlılığı yaşayan gençler ve çocuklarda mutsuzluk, karamsarlık, anlamsızlık gibi duyguların yanı sıra yaşamdan zevk alma yoksunluğu, kendini değersiz görme, isteklerini erteleme konusunda sabırlı davranmama ve öfke kontrolü gibi durumları çok sık yaşanmaktadır. Asıl olarak internet bağımlılığı yaşayan çocukların ve gençlerin ortak özellikleri,  sanal ortamlardan aldıkları eğlence, mutluluk, keyif alma, güven hissetme, saygı görme, sevme ve sevilme gibi pozitif duyguları yaşama isteklerinden kaynaklanmaktadır. Reel hayatta bu duyguları normal düzeyde yaşayan çocuklar, sanal ortamda yoğun olarak yaşamaktadırlar. Bağımlılık eğilimi bu noktada ortaya çıkmakta ve internet bağımlılığının artması ile birlikte çocuklar pozitif duygulardan ziyade negatif duygu durumları yaşamaktadırlar. Problemli internet kullanımı çocuklarda yeme ve uyku bozukluklarına, genel yorgunluğa, kas ve iskelet sistemi bozukluklarına yol açmaktadır. 

Problemli internet kullanımına maruz kalan çocuklar ve gençler, okul hayatının getirdiği görev ve beklentilerin istenilen düzeyde gerçekleşmemesine neden olur. Hangi yaşta olursa olsun çocukların ve gençlerin okul hayatları boyunca yapmaları gereken görevler bulunmaktadır. Öğrencilerin ödevlerini, sınavlarını, derslerini ya da projelerini hazırlamaları için berrak bir zihin açıklığına, motivasyona, dinlenmiş bir bedene ve yeterli zamana ihtiyaçları vardır. Öğrencinin internet ve teknoloji kullanımına ayırdığı süre, konsantrasyon ve çaba, öğrencinin akademik anlamda yapması gereken görevleri yerine getirememesine neden olur. Teknoloji ve internet kullanımı öğrencilerin bilişsel, fiziksel ve duygusal enerjilerini emen sistemlere sahiptir. Bu durum, öğrencilerin akademik kariyerlerini negatif anlamda etkilemektedir. Sonuç olarak öğrenciler gerçek potansiyellerinin altında performans sergilemektedirler.

Sağlıklı İnternet Kullanımı Ne Demektir?  isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Problemli İnternet Kullanımı Çocuklarda ve Gençlerde Nasıl Bir Etkiye Sebep Olmaktadır? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi  akademik ve mental bakımdan en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel rehber öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

29.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12