Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

RAY KURZWEİL

ray-kurzweil-1948-…-bilim-insani-mucit-yazar-futurist--1.jpg

Dünyanın öndegelen fütürist, mucit ve düşünürlerinden biri olan Ray Kurzweil(1948-...) bilim insanı, mucit, yazar ve fütüristtir. Yirmi yıldan beri ortaya koyduğu ve sonuçları doğru çıkan tahminlerde bulunan bilim insanıdır. 
 
Bilime erken yaşlarda ilgi duymaya başlamış ve 14 yaşındayken ailesinin de desteğiyle beraber Head Start Programında Bilgisayar Programcısı olarak çalışmaya başladı. 1965 yılında Amerika Uluslararası Bilim Fuarında ünlü bestecilerin tarzlarını taklit ederek müzikler yazabilen bir bilgisayar programı yazdı ve bu yazdığı bilgisayar programı ona birinciliği getirdi. 
 
1970 yılında Bilgisayar Bilimi alanında lisans derecesiyle MIT’den mezun oldu. 1974 yılında Kurzweil Computer Products Inc.’i kurdu ve bilgisayarların normal ve düz metin şeklinde basılmış olan yayınların ve metinlerin okunmasına izin veren bir program geliştirdi. Bu program ile beraber şirkette, düz yataklı bir tarayıcı ve metinden sese sentezleyici de geliştirildi. Bu üç sistemin birleşerek körler için bir okuma makinesi geliştirildi. Makina ticari amaçlarla  1980 yılında Xerox Corp.’a satıldı ve Kurzweil 1995 yılına kadar Xerox Corp.’da danışman olarak görev aldı. 
 
Görme engelli bir sanatçı olan Stevie Wonder ile olan dostluğu onu profesyonel kalitede müzik sentezleyen bir iş kurmaya yöneltti. Kurduğu iş 1990 yılında Koreli enstrüman üreticisi olan Young Chang’a satıldı. 
 
Ray Kurzweil, 1997 ile 1999 yılları arasında tıbbi eğitim ile finansal analiz için yapay zeka kullanarak yazılım oluşturan ve üreten firmalar kurdu. 1998 yılında şiir ve resim yaratabilen bir yazılım firması kurarak, teknolojinin sanatı yaratma ve anlamlandırma olasılıklarını araştırarak fütürist girişimci olarak tarihe geçti.
 
Optik karakter tanıma, konuşma tanıma teknolojisi, yazılan metin üzerinden konuşma sentezi oluşturma ve elektronik klavyeli müzik aletleri ile ilgilenen Kurzweil, tüm hayatı boyunca karmaşık verilerde bir düzen bulma konusu ile örüntü ve kalıpların tanınması yolunda çalışmalar yaptı. 
 
2001 yılında KurzweilAl.net ‘i kurdu. Teknolojinin geleceği ile makalelere yer verilen sitede aynı zamanda kullanıcılarla sohbet edebilen sanal gerçeklik kadını olan Ramona’yı yarattı.
 
2003 yılında besin takviyeleri satan bir şirket kurdu. Şirket insan ömrünü uzatmayı hedef alıyordu ve bu amaçla besin takviyeleri üretiyordu.
 
2005 yılında ise görme engelliler için elde tutularak çalışan bir yazıcı okuyucu üreten bir şirket kurarak bu alana da imzasını attı. 
 
Forbes dergisinin ‘En büyük düşünme makinası’ ve The Wall Street Journal tarafından ‘Yerinde duramayan dahi ‘ olarak nitelendirilen Kurzweil, Inc. Dergisi tarafından en önemli girişimcilerden biri olarak tanımlanmıştır. 
 
PBS ise Kurzweil’i, ‘Amerika’yı Amerika yapan onaltı devrimciden biri’ olarak belirlemiştir. Teknolojik tekillik, yapay zeka, fütürizm ve sağlık alanında yazdığı kitapları bulunmaktadır. 
 
Ray Kurzweil, Ulusal Mucitler Onur Listesi üyesi aynı zamanda Ulusal teknoloji madalyasına sahiptir. Dünyanın en büyük icat ödülü olan Lemelson-MIT Ödülü ile onüç tane fahri doktora ünvanına sahiptir. Aynı zamanda üç Amerika Başkanı tarafından da ödüle layık görülmüştür. 
 
Kurzweil, 2012 yılından beri Google’da ‘Mühendis Direktörü’ olarak çalışmaktadır. 
 
Kitapları: 
 
  • Fantastic Voyage : Live Long Enough to Live Forever, 
  • The Age of Spiritual Machines, 
  • The 10% Solution for a Healthy Life
  • The Age of Intelligent Machines
  • The Singularity Is Near
  • Transcend : Nine Steps to Living Well Forever


Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

01.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12