Ön Kayıt

LGS/YKS Tam İsabet

Franchise Başvuru

SAĞLIKLI İNTERNET KULLANIMI NE DEMEKTİR?

saglikli-internet-kullanimi-ne-demektir--1.jpg

Sağlıklı internet kullanımında; kişinin zihni sürekli olarak internet ve teknolojide değildir. Kişi internet olmadığı zaman yoksunluk çekmez. Günlük yapması gereken sorumluluklarını yerine getirir.Kişi interneti kullanma ve kontrol becerisine sahiptir ve daha çok araştırma, bilgiye erişim ve haber kaynaklarından yararlanma amacı ile interneti kullanır. Kişi, kendisi için belirlediği zaman dilimi dışında internet kullanmaz. Kişiler arası ilişkilerinde ve öfke yönetiminde problem yaşamaz.

Sağlıklı İnternet Kullanımı İçin Öneriler
 
  • Aile üyeleri arasında pozitif etkileşimin varlığı ve pozitif aile iklimi, aile üyelerinin kendilerini mutlu, değerli, sevilen ve değer gören bir birey olarak algılanmasını sağlar. Mutlu, huzurlu, sevgi dolu bir aile içinde olan çocukların  psikolojik bakımdan ihtiyaçları da aile ortamında karşılanmaktadır. Psikolojik olarak ihtiyaçları aile ortamında karşılaşan çocuklar, ihtiyaçlarını internet ortamında karşılama çabasında fazla bulunmazlar. 

  • Çocuğun doğal olarak karşılaması gereken yemek yeme, uyuma  gibi fiziksel durumlarında, ya da herhangi bir nedenden dolayı ağladığı zaman internet ve teknolojinin çözüm yöntemi olarak kullanılmaması gerekir. Unutulmamalıdır ki, çocuğun her internet ya da teknoloji kullanımı, alışkanlık ya da bağımlılık için bir risk anlamı taşımaktadır. 

  • Ebeveynlerin internet ve teknoloji kullanımı konusunda çocuklarına model olması gerekir. Ebeveynlerin bilinçli teknoloji kullanımını gören çocukların da teknoloji ve interneti bilinçli olarak kullanma düzeyleri yüksek olmaktadır. Teknoloji kullanımı konusunda doğru model olmak, sağlıklı internet kullanımı için öğreticilik düzeyi yüksek bir faktördür. 

  • Yalnızlık internet bağımlılığını artırıcı bir faktördür. Çocuğun okul ya da aile içinde yalnızlık duygusunu nasıl ve hangi oranda yaşadığının farkında olmak ve yalnızlık duygusunu azaltıcı olumlu sosyal deneyimler yaşamasına yardımcı olacak sosyal aktivitelere çocuğu yöneltmek, bu anlamda önemli bir öneridir. 

  • Teknolojinin ya da internetin tamamen yasaklanması, çocukta ya da gençte daha fazla kullanma duygusu yaratabilir. Teknoloji ya da internetin tamamen yasaklanması yerine, kullanımının sınırlandırılması ya da denetlenmesi yarar sağlayabilir.  

  • Ebeveynlerin çocuklarına interneti ya da teknolojiyi nasıl ve hangi amaçlarla kullanılması gerektiğinin anlatmaları ve bu konuda rehber olmaları gerekir. 

Problemli İnternet Kullanımı Nedir? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Problemli İnternet Kullanımı Çocuklarda ve Gençlerde Nasıl Bir Etkiye Sebep Olmaktadır? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İnternet ve Teknolojinin Doğru Kullanımı isimli videomuza ve makalemize  buradan ulaşabilirsiniz.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi mental ve akademik bakımdan profesyonel bir şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında uzman ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da Sınav Koleji resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 
 
 

29.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12