Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

SINAV KAYGISININ NEDENLERİ NELERDİR?

sinav-kaygisinin-nedenleri-nelerdir--1.jpg

Sınav kaygısında öğrenci kaynaklı nedenler ve öğrencinin çevresi kaynaklı nedenler bulunmaktadır.  

Öğrencinin sınav kaygısı yaşamasının ardında  öğrenci ile ilgili nedenler  bulunabilmektedir.
 
1- Öğrencinin kendisi ile ilgili nedenler genellikle öğrencinin kişisel özellikleri ile ilgilidir.  Öğrencinin kendi kişisel yeteneklerinin üzerinde beklenti içinde bulunması ve kaygılı kişilik özellikleri özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahip öğrencilerde daha fazla görülmektedir. 
 
2- Öğrencinin sınava ilişkin yeterli hazırlığı bulunmaması da akademik kaygı nedenlerindendir. Öğrencinin zamanı kontrol edememesi ve zaman yönetimi sorunları kaygıyı tetikleyici ve artırıcı faktörlerdendir. 
 
3- Öğrencinin test çözme yöntemlerini bilmemesi ve sınav kaygısının nedenleri arasında bulunmaktadır. 
 
4- Öğrencinin kendini fdeğersiz hissetmesi ve kendine olan inancının düşük olması da sınav kaygısını artırıcı faktörlerdendir. 
 
5- Öğrencilerde bulunan dikkat dağınıklığı problemleri de sınav kaygısının nedenlerindendir. 
 
Öğrencinin sınav kaygısı yaşamasının ardında öğrencinin çevresi ile ilgili nedenler de bulunabilmektedir.
 
1- Ebeveyn analık -babalık tutumlarının yanı sıra mükemmeliyetçi, aşırı koruyucu, otoriter ebeveyn tutumları ile beraber sağlıklı olmayan ve negatif aile iklimi içinde bulunan öğrencilerde sınav kaygısı ya da akademik performans kaygısı görülmektedir.

2- Ebeveyn beklentilerinin yanı sıra öğretmen ve akran tutumları da öğrencilerin çevresel sınav kaygısının nedenleri arasında bulunmaktadır.
 
3- Çocukların sınav kaygısının hangi sebeplerden kaynaklandığını anlamak bu noktada son derece önemlidir. Çocuklardaki sınav kaygısının gerçek nedenini anlamaya çalışmak gerekmektedir. 
 
4- Çocuktaki konu eksikliği, düşük özgüven durumu, anne – baba tutumu,  çocuğun üzerindeki beklenti baskısı, ailedeki psikolojik iklim ya da sınav sonucunun çocukta oluşturduğu anlam çocuktaki sınav kaygısının gerçek nedenlerinden biri olabilir. Bu noktada ebeveynlerin çocuğun kaygı düzeyinin düşük mü ya da aşırı yüksek mi olduğunun farkında olmaları gerekmektedir. 
 
Öğrencilerin Sıklıkla Yaşadığı Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? isimli makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Sınav Kaygısı ve Fiziksel Belirtileri isimli kısa videomuzu seyretmek ve makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısının Etkileri Nelerdir? isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi  en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji, Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

 

29.09.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12