LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

STEVEN PAUL JOBS

steven-paul-jobs-1.png

Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından olan Steven Paul Jobs  (Endüstriyel Tasarımcı, Yatırımcı, Girişimci, Medya Sahibi) (1955-2011), aynı zamanda Apple Inc.’de CEO olarak görev yapmıştır. Pixar Animasyon Stüdyolarını ve Next Computer’ı kurmuştur ve bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Steve Jobs, 1970 lerin sonuna doğru Steve Wozniac İle beraber bir bilgisayar tasarladı. Bu bilgisayar ile aynı zamanda ilk ticari başarısını da sağlamış oldu.1980’lerde mouse (fare) kullanımı ile birlikte Grafik Kullanıcı Arayüzünün (GUI) ticari potansiyelin farketmiştir. 1985 yılında Apple’ın yönetim Kurulu başkanlığını kazanamamıştır ve şirketteki görevini bırakmıştır. 

Aynı yıl NEXT Bilgisayar Şirketini kurdu. Şirket iş dünyası ve yükseköğrenim platformu üretmeyi hedefliyordu. 1986 yılında Edwin Catmull ile ortak olarak Pixar firmasını kurdu. Pixar asıl olarak Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri üzerine kurulmuştu. Oyuncak Hikayesi(1995), Bir Böceğin Yaşamı(1998), Oyuncak Hikayesi 2 (1999), Sevimli Canavarlar(1999), Kayıp Balık Nemo(2003), İnanılmaz Aile(2004) filmleri ödüle layık görülmüştür. Cars(2006) iki dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Ratatouille(2007) en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır. 2006 yılında Walt
Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar Pixar’ın CEO’su ve en büyük hissedarıydı. 

Daha sonraları Walt Disney Şirketinin yönetim kurulu üyesi ve en büyük gerçek kişi hissedarı olmuştur. 1997 yılında Apple’ın Next Firmasını satın alması ile beraber kurduğu şirkete geri döndü ve burada İcra Kurulu Başkanı ve CEO olarak görev yaptı

Steve Jobs estetik algısının toplumdaki ilgi odağı oluşturmadaki rolünün farkındaydı. Bu bakımdan tasarımın önemini her fırsatta vurgulayan Jobs, zarif ve aynı zamanda işlevselliği yüksek ürünler geliştirmiştir. Ürünlerin şık, çekici ve fonksiyonel olmasından dolayı hatırı sayılır bir hayran ve kullanıcı kitlesi edinmiştir.

Fortune Dergisi Steve Jobs’u 2007 yılında En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir. Vizyon sahibi kişiliği ve yaratıcı kimliği ile tanınan Jobs, 2011 yılında hayatını kaybetti.

Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmekteyiz. Alanında profesyonel ve yenilikçi öğretmenlerimizin bulunduğu, size en yakın Sınav Koleji ile Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da https://sinav.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

01.08.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12