Ön Kayıt

Kulüp Tercihleri

Franchise Başvuru

WELL BEİNG NEDİR?

well-being-nedir--1.jpg

Kişinin beden, ruh ve zihin dengesinin tam ve sağlıklı olması anlamına gelen Well being, bütünsel olarak bir ‘iyi olma hali’ ya da ‘bütünsel esenlik’  olarak adlandırılır. Son yıllarda hayatımıza giren ve adını sıklıkla duyduğumuz Well being ile hem öğrenciler hem de  çalışanlar iyileştirme çalışmalarına katılabilirler. 
 
Öğrencinin İyi Olma Hali, kendisi, ailesi, ilişkileri, okul deneyimlerindeki olumlu tutum, ruh hali ve dayanıklılığı içermektedir. Öğrencilerin mutlu aynı zamanda doyurucu bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan bilişsel, sosyal, psikolojik, fiziksel işlerliği ve fiziksel becerileri  ifade etmektedir. Burada fiziksel işlerlik ve fiziksel becerilerden Well being – İyi olma halinin öğrenilebilir ve öğretilebilir becerilerden olduğu sonucuna varılmaktadır.
 
Öğrenciye öncelikle farkındalık çalışmalarının yapılması ve farkındalık eğitiminin verilmesi yararlı olmaktadır. İyi olma hali nelerle ilişkilendirilebilir? Hayatta önceliklerimiz nelerdir? İyi olma halini belirleyen faktörler nelerdir?Amerika Birleşik Devletleri Berkeley  Üniversitesinde bulunan Greater Good Science Center’da yapılan well being çalışmalarında merhamet, empati, bilinçli farkındalık, yaşam amacına sahip olma, bağışlama, farklılıkları kabul etme, sosyal bağlantılar ve yaşam anlamına sahip olma olduğu bulunmuştur.
 
Well being ile hayatta karşılaşılan problemlere daha dayanıklı olarak yaklaşabilmek mümkündür. Herhangi bir problem ya da sıkıntı karşısında kırılmadan esneyebilmek için wellbeing yani iyi olma hali düzeyinde bilinçlenme sağlanır.
 
Uzmanlar akademik hayat boyunca öğrencilere verilen değerler eğitiminin,  iyi olma haline dönüştürülmesi ve geliştirilmesi için çalışmaların artırılması gerektiğini belirtmektedirler.
 
İyi Olma Hali Neden Önemlidir?
 
İyi Olma Halinin;
 
  • Öğrenme üzerinde pozitif ve doğrudan etkisi bulunmaktadır. 
  • Öğrencinin zorluklarla başa çıkmasında zihinsel ve fiziksel dayanıklılık sağlar.
  • Performansın artırılmasına yardımcı olur.
  • İyi olma halinde kullanılan stratejiler ileri dönemde de kullanılabilmektedir
  • Stresi azaltıcı etkide bulunur ve varolan stresin yönetilmesinde kontrol mekanizmasının daha iyi çalışmasını sağlar.
Kaynaklar
 
P.Martin, Öğrenilmiş İyimserlik, 2020

28.07.2021

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12