LGS/YKS Tam İsabet

Ön Kayıt

Franchise Başvuru

YABANCI DİL EĞİTİMİ KAÇ YAŞINDA BAŞLAMALI?

yabanci-dil-egitimi-kac-yasinda-baslamali--1.png

Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?
 
İletişimin ve dilin insan deneyimlerinin merkezinde olduğu bir gerçektir. Günümüzde ülkeler ve milletler öncelikle kendi ulusal dillerinde ve daha sonra yabancı dillerde başarılı ve etkin bir şekilde iletişim kurmak ve etkileşim içinde bulunmak için dil bakımından donanımlı öğrenci yetiştirilmesine daha fazla önem vermektedir. Çok dilliliğin aynı zamanda çok kültürlülük olduğunu kabul eden görüşler bu anlayıştan yola çıkarak bir yabancı dilin ne zaman öğrenilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yapmaktadırlar. Peki bir öğrencinin yabancı dille tanışması için doğru aşama nedir?Yabancı dil eğitimi kaç yaşında başlamalı?
 
 
Dünya genelinde yabancı dil öğrenimi konusunda yapılan araştırmalar, öğrencilerin yabancı dil eğitimi kaç yaşında başlamalı sorusu ile okullarda erken bir aşamada ikinci dili öğrenmeleri gerektiğini gösteriyor. Bunun nedeni ise çocukların beyninin yaşlı beyinlere kıyasla bilgiyi özümseme konusunda daha yetenekli olduğu. Erken yaşlardaki çocuklar büyük bir çocuğa göre yeni bilgilere ve fikirlere daha duyarlı olduğunu gösteriyor. Bu gerçekten yola çıkarak öğrencilerin  yabancı dil eğitimi kaç yaşında başlamalı sorusuna verilecek en iyi cevap anaokulu seviyesinden başlamaları gerektiğine dair bir kanıt sunmaktadır. Farklı bir dili anlayabilen çocuklar farklı milletlerdeki akranları ile daha özgürce etkileşime geçebilmektedir. Çocuğun erken yaşta dil öğrenmesi ve öğrendiği dilin kültürü ile etkileşime geçmiş olması, çocuğun ileriki yaşlarda global dünyada rekabet gücünü artıracaktır. 
 
Çocuklar Neden Bu Kadar Kolay İki Dilli Oluyor? Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi Neden Daha Kolay?
 
İkinci yabancı dili geç zamanda öğrenmiş çoğu yetişkinin en çok yakındığı konu, yabancı dili erken yaşlarda almamış olmalarıdır. Küçük yaşlardaki çocuklar için yeni bilgiler öğrenmek onların beyninin bir kimyasıdır bu sorunun en iyi cevabıdır aslında. Çocuklar bilgiyi özümsemek üzere programlanmıştırlar ve bunu bilinçsiz bir zihin durumunda gerçekleştirirler. Bunu gerçekleştirirken ise farkında olmazlar. Daha büyük yaşlardaki çocuklar ve yetişkinlerde ise durum tamamen farklıdır. Onlar bilgiyi bilinçli bir şekilde öğrenmek durumundadırlar. Bu ise bilginin zamanla kaybolabilmesi ya da ilişiksiz duruma geçebilmesini getirir.
 
Yapılan araştırmalar, yeni bir yabancı dili öğrenmek için en iyi zamanın, “fırsat penceresi” olarak tanımlanan 0-7 yaş arası olduğunu gösteriyor. Erken yaşta yabancı dil öğrenmenin ise çocuklar için birden fazla bilişsel fayda sağladığını gösteriyor.
 
Erken Yaşta İkinci Yabancı Dil Öğrenen Çocukların Avantajları
 
Günümüzde bir çok ebeveyn çocuklarının erken yaşta yabancı dil öğrenmeleri için daha fazla çaba gösteriyor. İkinci yabancı dil  öğrenmeleri geliştirilen çocuklar, ikinci dilin öğretilmeye başlanması ile birçok avantaja sahip oluyor. Erken yaşta ikinci yabancı dil öğrenen çocuklarda;
  • Beyin bilişsel anlamda farklı ve daha iyi bir biçimde gelişir,
  • Çocuklar erken yaşlardan itibaren daha iyi iletişim becerilerine sahip olurlar
  • Akademik hayat için daha hazır ve donanımlı olurlar
  • Aile içi iletişimleri ve bağları daha kuvvetli olur.

Sınav Eğitim Kurumları ve Sınav Koleji olarak çocuklarımızın değerler eğitimi ile beraber akademik ve sosyal alanda gelişimlerini desteklemekteyiz. Detaylı bilgi almak ve size en yakın Sınav Koleji ve Sınav Eğitim Kurumlarını öğrenmek için 0312 285 99 77 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir, Sınav Koleji Resmi İnternet Adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.
 
Kaynak: Boyson, Semmer, Thompson& Rosenbusch,2013

30.01.2022

Ön Kayıt Başvuru Formu
bilgiformu
outside
sinavtv
sinavstore
sinavyayin
franchise
sinavk12